Ако пък изпъвате прекалено много колянната става, при всички положения ще се наложи да коригирате височината. При по-висока седалка се появава и болка в задната част на крака, между прасеца и задния бедрен мускул.
Формула за изчисление на правилната височина на седалката
Преди да се появят проблемите и да се налага да лекувате контузии, изчислете коректната за вашия ръст височина на седалката. Много е лесно. Съществуват няколко формули, но една от най-използваните е тази, която взема в предвид дължината на краката. Измерва се разстоянието между ходилото и тазовото дъно /чатала/ т.е. дължината на крака от вътрешната му част и се умножава по 1.06. Тази е мярката, която трябва да се спазва от педала до горната част на седалката, като рамката на колелото трябва да е в една линия със седалката.
Просто правило за регулиране на седалката
Когато нямате под ръка метър за измерване и изчисление по формулата посочена по-горе, може да използвате едно друго много полезно правило. Седнете на велосипеда, сложете си краката върху педалите. Много е важно да подпрете петата върху педала, въпреки че правилното въртене става със средната част на ходилото и пръстите. Завъртете педалите назад. В най-ниската точка на цикъла на въртене на педалите, коленете трябва да са изпънати изцяло (180 градуса между бедрото и крака), но без да има и най-малко люлеене на таза. Увеличете или намалете височината на седалката, за да намерите тази точка, която ще ви позволи да повторите теста с пета върху педалите без проблем.
Правилното въртене на педалите изисква винаги да има леко свиване в коленете в най-ниската точка на въртене. Ако коляното е леко присвито и се чувствате удобно, означава, че и височината на седалката е избрана коректно.