Хранителната програма е много проста – задушена храна, на фурна или на тиган. Без сосове, нито пържени храни. В точно определено количество – от 2800 до 3000 калории. С точно определено разписание – 5 пъти на ден.
Треньорът не бива да е прекалено обсебен с това, което ядат футболистите, коментира пък испанския селекционер Висенте Дел Боске. И добавя, че "50% от успехите във футбола се дължат на правилното хранене". В съвременния футбол има специалисти, които професионално се занимават с нутриране. Готвачът във футболния клуб или националната селекция е пост, който тепърва ще придобива все по-голямо значение. Също както преди се гледаше недоверчиво към треньорът по физическата подготовка, така днес няма уважаващ себе си отбор, който да няма в щаба си нутриционен специалист.
Специалистът по хранене е наясно, че един футболист трябва да приема между 2800 и 3000 калории дневно. Доктор Каша, или по друг начин казано, ендокринологът Антонио Ескрибано предпочита и залага в своите футболни диети 2400 калории.
Менюто преди финала на Мондиала в Южна Африка за испанския национален отбор и компания е било следното – пиле с ориз или картофено пюре, според вкуса на всеки, паста, кисело мляко или мляко с ориз. В автобуса на националите след среща обикновено се консумира тортия, плодове, кисело мляко, мляко с ориз. На Рейна му харесва месото почти сурово, на Пике – препечено като „подметка". Канисарес обича сок от краставици и моркови, за които са нужни 6 килограма от двата вида зеленчук. Виното е за предпочитане пред газираната напитка например. Когато губят мач, нямат желание за храна, нито за разговори.
Доктор Антонио Ескрибано, бащата на спортното хранене и Луис Сератоса, лекар на Реал Мадрид, обясняват че „без стриктен контрол на това, което се храни футболиста преди, по време и след мач", е малка ползата от индивидуалната гениалност на всеки един от тях.
Идеалното меню за деня преди мач като „ел класико" е следното – една порция въглехидрати /паста, ориз, картофи, захарно цвекло/, с гарнитура от задушени или печени на скара зеленчуци. Малко протеини – пилешко или пуешко месо, бяла риба. Десерт – кисело мляко или плодове. Когато желанието да „гризнеш нещо" е по-силно от волята, някои футболисти прибягват до „стария трик с чай от липов цвят или лайка", признава доктора на кралския клуб.
Почивката на полувремето е жизненоважно за физическото състояние на играчите. Това е времето за добра хидратация с вода или изотонични напитки. Крайният съдийски сигнал е „най-важният момент", обяснява д-р Ескрибано. „90-те игрови минути изчерпват запасите от гориво. С други думи глюкогенът, който се намира в мускула и черния дроб се изчерпва. Трябва да го възстановим с профилирано приемане на хранителни вещества. И то най-много до два часа след приключване на физическото натоварване. Колкото по-бързо се нахрани, толкова по-бързо ще се възстанови. "
Именно заради това много отбори приготвят предварително своя „бюфет" в съблекалнята или в автобуса, за да могат играчите да вечерят веднага след приключване на срещата. На този своеобразен „банкет" въглехидратите отново са в основата на менюто. Разликата е, че преди мача се препоръчва твърдо сварена паста, за да подпомогне храносмилането. Докато когато организмът е изтощен, пастата се вари малко повече, за да бъде абсорбирана веднага от организма. Ескрибано уточнява, че „идеалното е да се приема като минимум един грам въглехидрат на всеки килограм тегло. На всичкото отгоре трябва да бъдат разнообразни хранителни вещества" Кагато говорим за въглехидрати не бива да мислим само за паста, също така е важно „да консумираме зърнени храни, интегрален ориз, картофи, цвекло или моркови". Тези храни биват придружени от „малко протеини, за да могат въглехидратите да се абсорбират по-добре. Плодовете са задължителни, за да се възстанови по-бързо изгубената във физическата работа течност, както и захарите в организма."
Д-р Сератоса признава, че както храната преди мач „ е измерена и изтеглена до грам и милиметър", то за яденето след среща има място за повече фантазия. „Храната служи като премия или като утеха. Във втория случай, ако са загубили, обикновено нямат много апетит. След мач диетата на футболиста позволява нещо пържено, сосове, та дори и пица от добро качество, включително и сладолед". Още повече, че Чечу /Хосе Мануел Гонсалес Ботея, готвач на Реал Мадрид/, който пътува заедно с отбора „има предвид персоналните вкусове на всеки един от футболистите. Не само се грижи да приемат всички полезни хранителни елементи, но също така диетата да не бъде скучна и монотонна. Опитва да задоволи хранителните предпочитания, не капризите, на всеки от отбора." – дебело подчертава специалистът по спортна медицина.
Неговият колега в Барселона, Лео Ортега разказва, че каталунските футболисти следват средиземноморска диета, както когато играят на „Камп Ноу", така и когато играят в другия край на света. Публично известни са пакетите с хамон, които синьочервените носят навсякъде със себе си. Миналата година в Казан за срещата от Шампионска лига, си взеха дори зехтин и зърнени храни. Д-р Ортега е известен, че е човекът, който научи Меси да яде риба и зеленчуци.
Другата тайна на специалистите по хранене /нутриционисти/ и готвачите е т.нар. кашичка на полувремето. Тази течна храна помага на футболистите да играят на максимално ниво. Кашичките станаха популярни, благодарение на д-р Ескрибано, за когото Витаминаспорт вече ви разказа – подробностите тук. Днес храненето на полувремето е ритуал в повечето клубове от Примера дивисион. Веднага след тренировка или след официална среща, всеки футболист получава своя персонализирана кашичка. Това, което съдържа тази течна храна, не е никаква тайна. „Няма магична формула. Кашичката за футболисти е специфична за всеки един от тях и съдържа смесица от въглехидрати и протеини, за да оптимизира възстановяването на мускулите след голямо физическо натоварване." – обяснава Сератоса.
Понякога към тази смес от хранителни вещества се прибавя комплекс от витамини и минерали, но „само когато в медицинските анализи забалежим дефицит. Не сме привърженици да ги даваме постоянно, без нужда." Ескрибано, върл защитник на натуралното, допълва че „витамините се ядат, не се пият като хапче. Приемането на лекарства би трябвало да е последната опция."
Ендокринологът Антонио Ескрибано настоява и за следното - „Не става въпрос да бъдеш във форма, само за да се състезаваш на високо професионално ниво. С лошо балансирана диета има голяма опасност от лесни контузии. С правилно хранене пък може да се съкрати времето за възстановяване след контузия.
"Митът за специфичното хранене на всеки отделен играч също подлежи на коментар – „ Кристияно Роналдо е прототип за перфектното тяло. Притежава прекрасен баланс на мускули в тялото. Докато Лео Меси е тотално различен по физически показатели. Разликата когато двамата седнат на масата обаче е нулева. И двамата трябва да се хранят еднакво - на време и добре. Същото се отнася и за юношите в един футболен клуб и футболистите от мъжкия отбор."