Учени от Великобритания представят свое научно изследване, което показва че молекулата на кофеина повишава директно мускулния капаците. Може да бъде полезна за спортисти от различни дисциплини.
Става дума за приемане на субстанцията под формата на хапче, прахове или напитки с високо съдържание на кофеин. За проучването са използвани мъртви мишки, в чиито мускули е инжектиран кофеин. Според учените от Университета в Ковънтри, правилно приложена, тази субстанция би могла да внесе съвсем малки корекции във физическата форма на спортуващия. Незначителни корекции, които обаче бележат разликата между един сребърен и един ... златен медал.
Ефектът на кофеина се измерва според два основни параметъра – сила и издържливост. Два са и видовете усилие – максимално /когато мускулите се използват от тялото в целия си капацитет, в един спринт например/ и субмаксимално /което покрива останалите случаи, в тома число и маратона/. Резултатите показват, че кофеинът увеличава силата и издържливостта еднакво при субмаксимално усилие. Докато при максималното е полезен само за потенцията и намалява значително издържливостта на спортуващия.
Предишни проучвания направиха известни ергогенните ефекти на кофеина върху различните дисциплини – аеробни упражнения при триатлети и колоездачи, упражнения от експлозивен характер в гребането или старта в плуването и др. Прекомерната му консумация обаче, може да провокира доста вторични и неприятни ефекти – безсъние, безпокойство, тахикардия, стомашни болки. От спортна гледна точка също има негативи. „Обратният ефект" например, който се получава при хора, които по различни причини спират да приемат обичайната си доза кофеин и това мигновенно предизвиква усещане за умора и главоболие.
Подсилващият ефект се дължи на няколко различни фактора. Последното проучване гласи, че улеснява движението на калция, необходим за контракцията на мускулите, в клетките. От друга страна кофеинът увеличава резервите от мазнина. Провокира мускулите да използват тази мазнина. Ефект, който от своя страна позволява да се спести глюкоген, който мускулите обикновено използват за нормалното си функциониране. Въпреки новостите, много учени смятат, че за изпробването на този ефект върху човешки същества ще трябва още време на науката.
Кофеинът и производните му субстанции се намират в сходни хранителни елементи – кафе, чай, безалкохолни напитки, бира и производни на шоколада. Откак е позволено неговото свободно консумиране от професионалните спортисти, много от тях признават, че приемат кофеин, за да повишат резултатите си. Процентът се увеличава особено сред елитните лекоатлети и достига своя максимум от 60% при колоездачите.