Въпреки, че велоергометърът е предпочитан тренировъчен уред за борба с излишните мазнини и тегло, не разчитайте само на него. Използвайте и силови упражнения! Тренировките ще имат много по-голям ефект, ако са подпомогнати от също толкова важната правилно изградена хранителна програма и евентуално от добре подбраните качествени хранителни добавки.
Велоергометърът (стационарното колело) е един от най-използваните кардиоуреди за топене на телесните мазнини, намаляване на теглото и развитие на издръжливостта. Той е най-удобният и изискващ най-малко услилия при експлоатация уред. В същото време, той е най-малко ефективен поради ограничено участие на мускулатурата. Както всеки уред обаче, си има своите недостатъци и предимства. Още по темата за
най-използвания уред за кардиотренировка от доцент Юлиан Карабиберов -
доктор, преподавател в Национална Спортна Академия и директор на Колеж по спорт "Био Фит"
Разбира се, за да изгорите достатъчно количество калории, ще трябва да въртите педалите по-дълго време, отколкото при бягането.
При съпоставяне натоварването на велоергометър и
на бягаща пътека например, на първия уред ще се изгорят почти 30 % по-малко мазнини.
Ако сте начинаещ и сте избрали подходящ фитнес център, започнете с рекумбент байк (Recumbent Bike Cycle –
Лежащо стационарно колело).
При него изискванията към сърдечно-съдовата система са най-малки – почти хоризонталното положение на тялото позволява на кръвта да циркулира лесно (действието на гравитацията е отслабено) и това отдалечава настъпването на умора.
Трениращите с болки в кръста, гърба и врата, както и тези, с разширени вени или проблеми в кръвообръщението, са усетили комфорта на педалиране на лежащото колело.
За начинаещите е препоръчително оборотите на педалиране да бъдат около 80 в минута.
Повече подробности за ВЕЛОЕРГОМЕТЪРА и неговите функции, може да намерите в статията на доц. Карабиберов: Велоергометри – най-използваните уреди за кардиотренировка