- Един добър треньор опитва да композира тренировките според вкуса на клиента, възможностите, целите, включително и работното му време. Така е по-ефективен и се постигат желаните физически подобрения за по-кратко време.
- Когато тренираме сами не винаги работим добре? Освен сила и издържливост, един добър треньор никога няма да забрави специфичните упражнения за гъвкавост, координация, баланс...
- Личният треньор нагажда в движение детайли, съобразявайки се с моментната форма на клиента.
- Едно е да знаем какво точно да направим, друго е да го изпълним правилно Персоналният треньор обяснява, демонстрира и коригира техниката на изпълнение.
- Помага да намерим баланса. Много често спортистите се „блъскаме като животни" или пък сме доста лежерни в тренировъчния процес. Добрият треньор знае кога да натисне и кога да успокои топката.
- Контролира дали се адаптираме към упражненията коректно. Или по-друг начин казано – дали тренировката функционира, с което се избягват контузии и ситуации на пре-трениране.
До тук бяха предимствата. Проблемът обаче почти винаги излиза на яве в момента на плащането. Един добър треньор обикновено е добре образован. Непрекъснато се налага да се поддържа информиран за новостите, да актуализира „рам-паметта" на упражненията и да се адаптира на промените в спорта. Което автоматически означава, че неговите услуги не се намират на щанда на намалените стоки. Има различни видове персонални треньори – във фитнеса, в къщи, за конкретни сесии, за цял сезон. Всеки отделен тип предлага различни цени и услуги. Средната цена на персоналните треньори в Европа е между 50 и 100 евро. В България цените варират от 5 до 35 лева взависимост от услугата. Май дойде време и за „отрицателностите"!?
- Много спортисти се притесняват да бъдат „наглеждани" или пък не могат да понасят непрекъснатия обзор и заповеди, за това какво и как трябва да бъде направено.
- Някои т.нар. треньори не са учили достатъчно или пък техните знания не съвпадат с нашите виждания.
- Възможни са по-икономични отношения с персоналния треньор, обикновено чрез електронната поща, където получавам добре написани тренировки за седмицата и разказваме какви са усещанията и резултатите...което обаче е почти идентично с това да вземем коя да е програма от интернет и да си я нагодим към собствения ритъм и режим на работа.
- Да тренираме сами може да ни върне самодисциплината и самоуважението, както и желанието да покажем на себе си, че сме капацитирани за почти всичко...в живота.
- Не винаги е приятно някой да ти казва какво да правиш, с какъв ритъм, колко често. Изнервящо е и на всичкото отгоре ние и само ние сме хората, които най-добре знаят как функционира собственото ни тяло. Да тренираме сами ни позволява да експериментираме старата тактика на „ход-грешка".
- Ако контратираме персонален треньор защото сами не можем да се мотивираме, в момента в който се откажем от услугите му, проблемът приижда с нова сила. Ставаме зависими от друга персона.