С уточнението, че за да съм най-точна в препоръките си, е най-добре да имам възможност да гледам как трениращия тича на живо, ще се опитам да дам няколко основни насоки, не само за Ники, но и за всички любители на бягането за здраве, които биха могли да включат в своите аеробни тренировки.
Компонентите на техниката при тичане изискват участие на централната нервна система и адекватна мускулна координация, за да могат новите жестове и техники да бъдат асимилирани правилно. И най-вече да бъдат изпълнявани коректно. Движенията и стойката на тялото са от особено значение за предпазване от контузии. За да няма нежелани контузии и обучението да бъде ефикасно, е задължително условие въпросните упражнения за подобряване на техниката при бягане да се реализират по време на почивка и в ситуации без мускулно претоварване.
Най-неподходящият момент за трениране на техника за тичане е когато сме претренирани, липсва ни време за коректно възстановяване или пък сме изтощени от предварително реализираната тренировка. Избягвайте ситуации на изтощение и периодите на усилена тренировъчна дейност (средата на състезателен или тренировъчен сезон). Идеалният подход ще бъде да дадете приоритет на тренировките за техника на тичане в началото на сезона (състезателен или тренировъчен сезон).
Сесиите, които реализирате по време на сезона е добре да са само специфични т.е. само техника без допълнителни фитнес-упражнения. Ако нямате достатъчно време обаче ще бъде добре да оставите един ден от седмичната тренировъчна програма само за упражнения за техника и винаги в началото на тренировъчната сесия. Никога в края, защото мускулното изтощение ще попречи на коректното им изпълнение и асимилация на упражненията.