Неподвижната поза легнала по гръб правr така, че вече уголемената матка пресира вените и артериите и пречи на циркулацията на кръвта. Не забравяй, че бебето расте и се храни благодарение на постоянния поток от кръв, която влиза през плацентата и пъпната връв. Ето защо е важно да се стимулира кръвообращението, а не да го възпрепятстваме. Именно за това са препоръчителни специалните упражнения, предназначени за физиологията на бременната жена, като се вземат предвид и възможностите на всяка една от нас и здравословното състояние в този етап.
В този ред на мисли, големият въпрос е: могат ли да се правят коремни преси по време на бременност?
Не само трябва да тонифицирате зоната на корема по време на бременност, но също така е важно да не се пренебрегва тази важна част на тялото. Какво трябва да се промени от втория триместър на бременността нататък? Това е позицията, тъй като конвенционалните коремни преси обикновено се правят легнала по гръб и в тази поза, както вече казахме кръвообращението не функционира добре.
На този етап може да работиш коремната стена от различни позиции - статично, с вдишване и издишване, без механични и повтарящи се динамични движения. Препоръчва се упражненията да са в позиции, където е възможно да се накланя таза /вкарване на таза/. Като например упражнението с Фитбол. Разтвори краката около топката, присвий коленете, ходилата - стъпили на пода и раздалечени на ширината на ханша. Вдишай, издишай и се отпусни така, че гръбнакът ти да заеме естествената си извивка. Когато издишваш, прибираш корема и „вкарваш" таза напред и нагоре, след което го отпускаш (но без да сядаш върху фитнес топката). Точно в този момент вдишваш дълбоко и смъкваш таза. Издишваш. По този начин се свиват мускулите на корема, укрепва се матката и се предпазва бебето. Тези упражнения позволяват допълнително да тренираме и кръста, предотвратявайки болките в долната част на гърба. Погледни упражнението на снимка 2.
Знам, че повечето информация ни носи повече щети, отколкото да помогне, но бих ви посъветвала с някои предпазни мерки при тренировка. Особено за онези бъдещи мами, които не са свикнали да спортуват, но твърдо са решили да започнат някаква физическа активност в началото на бременността:
- Направете си обстоен предварителен медицински преглед, за да се оцени здравния ви статус. Лекарят ще ви даде подходящи препоръки.
- Избягвайте усилени тренировки в горещо влажно време.
- Не правете движения като скачане, тупкане, силен удар на повърхност с повърхност.
- Загравайте в продължение на 5 минути преди да започне усилени тренировки.
- Проверете си сърдечната честота в пиковите часове. Да не превишава 140 удара в минута.
- Пийте течности, за да се предпазите от обезводняване.
- Жените, които не са практикували преди бременността, трябва да започнат постепенно.
- Да не се упражнява в легнало положение по гръб (с лицето нагоре) от четвъртия месец на бременността.
- Приемът на калории трябва да е адекватен на физическата активност.
- Температурата на тялото на майката не трябва да превишава 38 º С.
Внимавайте с умората. Времето за възстановяване е по-дълго от нормалното и прекомерно натрупване на млечна киселина (отрова, произведена от мускулите, когато са подложени на стрес) може да бъде вредно за детето. И не забравяйте да следите сърдечния си ритъм - лекарите съветват бременните жени да НЕ надвишават повече от 140 удара в минута.
Аз продължавам с моя седмичен план на тренировки (12-16 седмици). Практикувам два пъти в седмицата Body Tonic (понеделник и сряда) и още два часа пилатес и фитнес-гимнастика (вторник и четвъртък). Всяка сесия продължава между 45 минути до 1 час и никога не забравям да се разтегля добре. Стречингът подготвя тялото ми за следващата тренировка. Също така плувам веднъж в седмицата по стар обичай от преди да забременея. Единственото, което се промени е, че не превишавам 45-те минути в басейна. Разбира се трябва да добавя и двете сесии на разтягане сутрин (понеделник и сряда). Винаги слушам тялото си и ако се чувствам уморена, спирам! Правя всички упражнения, базирайки се на комфорта и не игнорирам чувствата си по време на тренировка.
Харесвам себе си...дори в тялото на бременно "тюленче"!
Седмичен тренировъчен план на една бременна спортистка (12 - 16 седмици)
Понеделник - Боди Тоник (леки силови упражнения). След часа, 35-40 минути разходка пеша от около 3 километра.
Вторник - Пилатес в следобедните часове.
Сряда - Боди Тоник (упражнения със собствено тегло и ластици). 35-40 минути разходка от около 3 километра.
Четвъртък - Фитнес гимнастика, стречинг - следобед. Сутрин - 45 минутен футинг със 100-120 удара на сърцето в минута.
Петък - Плуване и водна гимнастика /акваджим/- 45 минути.
Събота / неделя - разходка на открито - планина, паркове. Стречинг.