Нужни са 12 години, за да може Барса отново да се класира за финал в най-престижния футболен турнир в Европа, този път с Франк Рийкард като треньор. В Париж титуляри излизат 4-ма футболисти от школата, но трябва да отбележим, че на резервната скамейка остават Чави и Меси, които заради контузия и санкция не участваха в победата срещу Арсенал.
Внимание - за безплатно ползване на материалите на Витаминаспорт, консултирай правилата тук.
Преди два сезона, вече с Пеп Гуардиола начело, каталунският тим е почти изцяло съставен от футболисти, "произведени" в "Ла Масия" - 7 са титулярите от школата. На 28 май 2011 бе счупен и този рекрод, защото играчите от детско-юношеската школа на Барселона, излязли като титуляри срещу Манчестър Юнайтед на "Уембли" бяха 7+1 - Валдес, Пике, Бускетс, Педро, Чави, Иниеста, Меси и капитанът Пуйол (влязъл като резерва). Още по-удивителен факт е, че в треньорския щаб освен Гуардиола, Тито Виланова и Карлес Бускетс също са продукт на "Ла Масия".
Работата е по производството на млади таланти изисква време и много инвестиции. Сметките позказват, че през последните 10 години, вложеното в ДЮШ на Барселона надхвърля 137 милиона евро. Една доста впечатлявяща сума, дори за професионален футболен клуб, която обаче се оказва и доста рентабилна. Общата пазарна стойност само на няколко футболисти от първия отбор - Меси, Иниеста, Пике, Чави и Бускетс, надхвърля два пъти инвестираните в детския футбол финансови средства. Само за сезон 2010/2011 в "Ла Масия" са вложени 27 милиона евро.
Внимание - за безплатно ползване на материалите на Витаминаспорт, консултирай правилата тук.
Поддържането на детско-юношеска школа съвсем не евтино перо в бюджета на професионалния футболен клуб. Най-серизони са вложенията в мрежата от скаути, които поддържа Барселона. 26 са водещите се на заплата към клуба футболни специалисти, които са разделени да следят млади таланти в 5 основни географски ширини на Иберийския полуостров. Един от тези скаути е способен да изгледа 9 мача на детско-юношески формации само за ден. Информацията, получена от тези източници е огромна и безценна.
Съществуват и предварителни договорки с клубове, с които Барса работи от години. Преостъпват се играчи или се използват като отбори, в които каталунци да обиграват своите бъдещи звезди. Паричната компенсация за тези отбори може да стигне до 60 000 евро, ако футболист от филиала стигне до първия отбор на Гуардиола (случаят с Педро) или 3000 евро, ако заиграе в Барселона Б на Луис Енрике.
Ръководството на каталунския клуб опитва да изнесе своята система за работа и извън границите на Испания. В Аржентина бе открита новата "Ла Масия"-Лухан. Този опит обаче не е особено сполучлив и от клуба твърдят, че школата ще бъде затворена в близките месеци. За сметка на това се отварят школи към училищата в Барселона, чиято основна цел обаче не е търсене на таланти, а по-скоро привличане на младите към масовия спорт.
В успеха на тоталния футбол на Барселона не се съмнява никой в Испания. От създаването на ДЮШ на Барселона, в "Ла Масия" са формирани повече от 30 национали футболисти. Голяма част от тях за националния отбор на страната, но също така и за селекциите на други държави като Меси за Аржентина, Джорди Кройф за Холандия, Мотта за Италия, Асулин за Израел и братята Дос Сантош за Мексико.
Внимание - за безплатно ползване на материалите на Витаминаспорт, консултирай правилата тук.
И в тези повече от 20 години изградените в ДЮШ на Барса футболисти, които са играли за други отбори в Примера и Сегунда дивисион не могат да бъдат изброени. "Ла Масия" освен детско-юношеска школа за формиране на футболисти, се е превърнала и във фабрика за пари...условно казано защото произвежда първокласни футболисти, готови да заиграят в елита на Европа още преди навършване на пълнолетие. Именно за това в Барселона са наясно, че не бива да допускат "изтичане" на таланти.
Всъщност "изтичането" на таланти е един от малкото проблеми, с които се е сблъсквало ръководството на "синьо-червените". Регламентът позволява свободно движение на подрастващи футболисти и английските клубове са първите, които се възползват от ДЮШ на Барселона. Арсенал и Манчестър Юнайтед са първи в този списък. Достатъчно е да се споменат случаите с Пике и Сеск Фабрегас. Може би за това Барселона "си го върна" на тези два английски клуба на най-доброто възможно място, каквото е финал за Купата на Европа!?
Разрешението на този проблем се състои в това, че Барселона днес предлага договори на родителите на подрастващите футболисти. Офертата е за 2 годишен непрофесионален договор и още 3 години вече като като профиналисти, когато навършат 16 години. Стъпка по стъпка в последните 20 години Барселона се превърна не само в олицетворение на тоталния футбол на терена, но и в пример за планиране и футболна администрация.
Внимание - за безплатно ползване на материалите на Витаминаспорт, консултирай правилата тук.
По материали от вестник "Марка"