1.Единствената звезда е ОТБОРЪТ.
Любителите на извън контекста. На разделението. Приписват причините за успеха на Жозе на неговия капацитет за лидерство. На формата, която използва, за да мотивира и обедени групата. На „мозъчните" игрички, които прилага върху момчетата. На детайлното проучване на противниците. Всичко това е много важно, но не може да се гледа като изолирана част от общата работа. В елитния футбол, не стига да имаш „качества на лидер". Нито пък е достатъчно да разполагаш с най-добрите играчи в света. Така го подчертава Моуриньо. „ Моето голяма притеснение е екипът, колективното изпълнение на задълженията. Не знам къде приключва физическата част и започва психологическата или тактическата. Футболът е целокупност, също като човека. Аз не успявам да разделя нещата. Формата не е само физическа. Тя е много повече от само физическа. Физическата част е най-малко важната в целокупността /глобалността/ на спортната форма. Без организация и талант в развитиета на определен модел на игра, недостатъците изпъкват съвършено ясни, но те нямат почти нищо общо с физическата форма.
2.Моделът на игра се работи още от ПЪРВИЯ ден.
Тайната, според Моуриньо, е да поставиш основите още на първите тренировки. „Най-важното е да имаш определен модел на игра, съвкупност от принципи, които пропорционират организация на отбора. Именно за това, моите намерения се концентрират в тази точка още от първия ден на работа". Авторите на книгата сравняват методологията на португалеца с други треньори, които не се възползват от първите седмици на предсезонна подготовка и товарят отбора с нечовешки физически упражнения. Например, цитират тренировките, които прави Вандерлей Люксебмурго в епохата му на треньор на Реал М – нагледен пример, за това което Жозе НЕ иска да прави със своите футболисти."Предсезонната подготовка е един много важен период, в който да концентрираш работата на отбора върху модела игра, който ще изискаш от футболистите по време на официалните мачове. Тогава се намираш в ситуация, позволяваща експерименти, уточнения, уточнения на уточненията...които са особено важни в отношенията между треньора и отбора, както и в тези между треньора и футболистите."
3.Методът РУИ ФАРИЯ– нито фитнес салони, нито кръгови тренировки, нито обиколки на терена
Книгата разкрива, че Моуриньо не прави физически тестове, нито използва уреди за мерене на сърдечносъдовата дейност. „Общи тренировки за целия отбор, дирижирани физически сесии, фитнес салони, медицински топки...нищо от това не влиза в методологията, използвана от Моуриньо. Както в преди сезона, така и по време на официалните мачове. Фитнес залата би трябвало да се използва само при възстановяване след контузии. Руи Фария е много повече от обикновен треньор по физическата подготовка. Той е дясната ръка на Жозе. Едно негово изречение, дефинира най-добре философията на тренировки, които използва. „ Виждал ли си някога някой пианист да тича около пианото преди да започне концерта? В нашата работа също НЕ правим обиколки на терена."
4.ТОПКАТА - винаги задължителна.
Тренировки НЕ повече от час и половина. Топка, винаги много топка, упражнявайки това, което след няколко месеца, ще бъде наречено „тактическа периодизация".Или по друг начин казано - фиксиране на тренировъчни упражнения, които по-късно директно влизат в схемата на игра. Концентрацията е фактор, който може да се тренира, според Моуриньо. Именно за това тренировките не надвишават час и половина. Също колкото траят официалните срещи. „Моите тренировъчни сесии не са дълги, но за сметка на това са много динамични и с голям процент на полезно действие." Всяко упражнение, на което се подлагат играчите има за цел да извади на показ нещо, което те не контролират или не могат да предвидят сами. „Обичам когато моят отбор притежава топката и знае какво да прави с нея, когато се върне в наше владение."
5.Отбор БЕЗ върхове и спадове на формата.
Базата на колективната и индивидуална издържливост е организацията на играта. Няма индивидуални тренировки, нито отборни такива. Фокусът на упражненията зависи от следващия мач. От него и само от него.Няма план, който да подготви играчите да са във върхова форма през декември. Или през май. „Не тренираме, за да тичаме по-бързо. Тренираме, за да играем по-добре."