Този тип нарушения на правилата на играта импулсират промяна в Наказателния кодекс на Кралство Испания. Реформата предвижда нов член - 286-бис, който да третира „купуването на мачове" като престъпление. Споразумението за този нов член в Наказателното право, бе постигнато между председателя на Комитета по спорт, Хайме Лисаветски и главния прокурор на Испания, Кандидо Конде Пумпидо.
Както вече Витаминаспорт информира, реформата в Наказателния кодекс ще влезе в сила след 22 декември 2010 и ще позволи на съдебните органи да наказват престъпленията в спорта. Предвиждат се санкции, глоби, дори и затвор за онези президенти, администратори, служители или сътрудници на спортни клубове и сдружения, нарушили правилата за чиста игра. Наказания се предвиждат и за спортисти, съдии и треньори, които извършват действия с крайна цел манипулиране на резултат от спортно състезание, мач, събитие.
Новата наредба има „пропуски", твърди прокурорът-антикорупция Алехандро Лусон, защото в наказанията не се предвижда санкцията за собственика на спортния клуб. В много от регистрираните спортни клубове в Испания, собственикът или мажоритарният акционист не фигурира като администратор, нито взема участие в Управителния съвет. „Не е необходимо престъплението да бъде извършено, достатъчно е да има доказателства, че се обмисля да бъде извършено", допълва прокурорът и споделя още,че „именно тук може да бъде най-много полезен този закон. Да се накаже намерението преди осъществяването на самото престъпление."
Именно липсата на тази норматива не позволи наказание в случаите на Херкулес и Райо Вайекано. Съмненията за корупция не бяха доказани и не се предприеха административни мерки срещу нарушителите.
Следващата стъпка към прогрес в нормативата, която урежда спортните теми е Законът за регулиране на играта, който ще се влезе в сила през 2012 година. Добрата новина за всички, които се грижат за чистата игра в Испания е, че най-сетне Органите на реда проумяха, че „нелегалните залагания се правят не върху крайния резултат от даден двубой, а върху конкретни данни от мача – кой ще вкара гол, кой ще спечели конкретен сет, кой ще се оттегли с два жъли картона..."
Европейският съюз препоръчва създаването на Световна Агенция за борба срещу корупцията, предвид на зачестилите случаи на измами в спорта. Най-тежко е положението в Азия – Китай, Сингапур, Малайзия и Тайланд, където бяха задържани над 5000 души в една единствена антикорпуционна операция.