Идеята, че джинджифилът служи като средство за облекчаване на мускулната треска се потвърждава от статия, публикувана през 2010 г. в американското списание "Journal of Pain" /Списание на болката/.Статията разказва, че са анализирани резултати от две проучвания, които дават оценка "ЗА" използването на джинджифила при лечение на мускулна болка, предизвикана от упражнение (скованост).
В медицинското проучване участват 74 души, разделени в три групи: едната консумира 2 грама суров джинджифил, втората - стрит джинджифил на подправка, а третата - плацебо. Преди това всичките 74 души са участвали в тренировка с ексцентричен тип упражнения, която благоприятства появата на скованост и мускулна треска. 24 часа след тренировъчната сесия, анализът показва, че при тези, които са консумирали суров или джинджифил като подправка, се забелязва по-голямо намаляване на мускулната болка, отколкото при групата, която консумира плацебо.
След 11 дни на проучване, изследователите заключават, че дневната консумация на масло от джинджифил (по 2 грама на 24 часа) или приемането на подправката като хранителна добавка, води до значително намаляване на мускулната болка, предизвикана от физически усилия.
Тези обезболяващите ефекти са били наблюдавани при пациенти с остеоартрит или мускулна треска след упражнение, но не са били оценени при други мускулни болежки. Така че, ако страдате от мускулна треска добавете джинджифил към вашата диета и мускулите ще ви благодарят.
Пресният джинджифил има остър парлив вкус с аромат на лимон. В изсушен и стрит на прах вид се използва в кулинарията като подправка. Резенчета пресен джинджифил се използват за направа на чай и като добавка в супи и сосове. В източната кухня се приготвя по всички познати технологии на печене, варене, пържене, много разпространен е в сладкарството под формата на сладка и бонбони. Участва във всяко къри.
В Англия и САЩ от джинджифилов екстракт се приготвя бира, в Германия са известни джинджифиловите курабийки и сладкиши, а в Китай го захаросват. В миналото е имало цели улици, наречени „джинджър-стрийт", на които са се предлагали продукти с джинджифил. Понастоящем най-много джинджифил произвежда Индия, следвана от Китай, западна Африка, Ямайка, Тайланд и Австралия.