1.Колко дни трае майчинството и колко се заплаща?
В Италия майчинството е много кратко и трае едва 6 месеца, през които майката получава 80% от средното си годишно възнаграждение. Може да се ползва по различни схеми 2+4 или 1+5, като използва съответно 1 или 2 месеца преди раждането на детето и остатъка след това. Аз въпреки, че родих в Италия съм осигурена в България и се възползвам от българската система, която според мен е много по-добра. Има и еднократна помощ за дете на стойност 1520 евро, а за второ 3000 евро. Съществуват и долълнителни бонуси за бебе, но те не са национални, а по региони т.е. една майка родила в южна Италия не получава нищо, а друга родила в северна получава още 1000 евро и чекове за безплатни памперси например.
2. Бащата има ли право на бащинство, платено ли е и колко време трае?
В Италия бащата има право на бащинство, но при няколко изключителни случаи, а именно 1) смърт на майката; 2) тежко физическо състояние или болест на майката; 3) изоставяне на детето от страна на майката; 4) еднолично попечителство на бащата, в случай че отговаря на изискванията за майките работнички.
3. Как е устроено здравното осигуряване? Колко плащаш ти?
В Италия здравните осигуровки се плащат заедно с годишния данък на всяко семейство. Здравната каса покрива напълно или част от разходите по дадено лечение.Останалата част се покрива от пациента. Съществува и допълнително осигуряване, което осребрява похарчените от пациента пари. Аз лично не плащам здравни осигуровки, съпругът ми плаща за цялото семейство. По време на бременността не съм платила абсолютно нищо за прегледи и изследвания, както и за лекарства. Самото раждане и престоя в болницата също бяха гратис, дори всяка сутрин минаваха с меню за следващия ден и всеки поръчва каквото предпочита. Имаше и меню за мюсюлмани, без свинско месо.
4. Получаваш ли детски и колко са? Има допълнителна парична помощ до 18-та година на детото?
Не, не получавам детски. Съществува т.нар. "асеньо фамилиаре", което представлява парична помощ в случай на ниски доходи от страна на родителите. Той е на различна стойност и зависи от броя на децата в семейството.
5. Яслите и детските градини колко струват и има ли достатъчно места?
Държавните детски градини са безплатни, плаща се единствено по 70евро на месец, ако детето се храни в градината. При ниски доходи обаче държавата възвръща тези пари. Тук при нас има достатъчно места вероятно защото градът е малък.
6. Кои са най-големите трудности, които си срещала с детската градина и училището?
Ерос е на 8 месеца и все още не съм имала допир с училища и детски градини.
7. Кой плаща яслата, детската градина или училището, учебниците, храненето?
Както вече споменах всичко е безплатно, освен храната и учебниците, но при ниски доходи държавата дава безплатни учебници и осребрява похарчените за храна пари.
8. Извънучебните занимания...?
Извънучебните занимания се покриват от родителите.Плаща се еднократно за цялата година.
9. Курсове по йога за майки, пилатес, часове за подготовка за раждането -безплатни ли са, ти пробвала ли си, имаш ли приятелки, които са пробвали...?
Аз лично не съм посещавала никакви курсове, но има такива. Провеждат се през 7-я месец на бременността, безплатни са. Имам приятелки, които са ходили и са много доволни. Предварително им е било показано отделението, обяснено им е било как протича самото раждане и са правили различни упражнения с цел да се научат да се самоконтролират и да бъдат максимално полезни по време на самото раждане.
10. И за бейби партитата...правят ли се преди раждането на бебето и с каква цел?
Италианците като цяло са традиционалисти и трудно приемат новостите, според мен им е рано за baby shower party, повечето предпочитат да не купуват предварително почти нищо за бебето, докато то не дойде на бял свят. Мамите, с които съм говорила, одобряват идеята за бейби шауър, но не го практикуват. Идеята е да се подпомогне семейния бюджет да покрие многото разходи покрай бебето. Моите колеги от Ай Би Ем организираха подобно парти за мен и Ери, подарявайки ми пари.