1. Колко дни трае майчинството и колко се заплаща?
В Канада майчинството трае една година и се заплаща на база процент от доходите през последните 12 месеца. Максималната допустима стойност за майчинство на седмица е $468 долара. Средно това е 50% от средната работна заплата в Калгари. Трябва да се работи поне 600 часа през последните 52 седмици, за да се получава майчинство.
2. Бащата има ли право на бащинство, платено ли е и колко време трае?
В Канада бащата също може да се възползва от платен период, в който да си остане в къщи при бебето, но "бащинството" трае 35 седмици. Едновременно двамата родители обаче не могат да се ползват от платени дни, в които да се грижат за новороденото. Или единият или другият остава в къщи.
3. Как е устроено здравното осигуряване? Колко плащаш ти?
Здравноосигурителните вноски ги прави фирмата, с която имаш сключен трудово-правен договор. Понеже работя за най-голямата петролна компания в Канада, оттам ми поемат всичко, дори таксите за зъболекар, медикаменти, масаж и други физиотерапевтнични процедури, както за мен, така и за цялото ми семейство. Съпругът ми Борил обаче, който работи за малка фирма, няма същия късмет. Но пък неговите здравни разходи ги покрива моята застраховка. Като се има предвид, че здравното обслужване е безплатно и достъпно за всеки в Канада, остава САМО зъболекарят, но пък там таксите са "кожодерски".
4. Има ли детски надбавки към заплатата и колко са?
Ако семейството не е социално слабо и официално регистрирано, детските са по 1200 долара на година до 18-та година на детето. За социално слабите, статусът е друг. Съществуват и данъчни облекчения за родители с деца. Но ако семейството надвишава допустимия минимум, детските се свеждат, както споменах вече до 100 долара на месец, което преведено ще рече "демек нищо".
5. Детските градини, яслите колко струват, има ли достатъчно места?
В Канада има детски градини и ясли, достъпни за цялото население. Повечето деца ги водят на детска ясла, когато станат на 12 месеца (по-добре е от САЩ, където платените майчински дни са само 3 месеца). В Калгари обаче детските градини са много скъпи. Добрата струва между 900 и 1000 долара на месец. Има и по-евтини, около 600 долара месечно, но са в по-западнали квартали и обикновено са в къщата на някоя майка, получила лиценз за детегледачка. Аз не бих си дала детето в подобна "забавачка". Едно колежка се пробва, но се оказа, че съпругът на детегледачката пуши трева в мазето. Доста неприятна история. За местата в детските градини...Калгари е бързоразвиващ се град и е малко трудно. Нашата фирма разполага с детска градина и ясла в самата сграда, където работя, така че ние сме с преференции там, разбира се след като свърши "мандата" на българската баба Диди.
7. Кой плаща училището, учебниците, храненето?
Не съм сигурна още не сме го записали в математетическата...:)))
8. Извънучебните занимания...?
Не знам. Но почти съм сигурна, че се заплащат.
9. За курса по йога за майки, на който се записа, какво ще ми разкажеш - безплатен ли е, кой ти го препоръча...!?
Плаща се. Струва 75 долара за 5 ходения. Един клас йога за бъдещи майки трае 75 минути. Обикновено използвам абонамент за 5 сесии защото ми се струва най-икономично и практично. Курса по йога ми го препоръча моята шефка и е супер, много съм доволна. Към този курс трябва да добавя, че се записах и на такъв за "он-лайн" раждане и сега съм по-спокойна като знам какво ме очаква. Тук разрешават таткото също да присъства на раждането, ако има желание разбира се. Не липсват и лекари, които да помагат. Има по един за майката, за бебето, та даже и за таткото...ако има нужда от свестяване :)! Спортуването в детска възраст също се заплаща, но после получаваш данъчни облекчения, когато си подаваш данъчна декларация.
10. И за бейби партита...?
Приятелка на майката организира "baby shower" в нейната къща (не в дома на бременната, за да не се занимава бъдещата мама). Канят се жени, всяка носи по нещо за бебето (тук имат добрата традиция да се подаряват ГОЛЕЕЕЕМИ подаръци за бебето). Играят се игри, като например се завързват очите на майката и й дават да опита различни бебешки пюрета и да познае кое какво е. Правят се залагания кога ще се роди бебето, колко килограма, каква зодия и т.н. Идеята на този празник е да се помогне на майката с неща от първа необходимост. На мен приятелка ми приготвя този празник за края на април и до колкото разбрах ще съберат пари за бебешка количка. Аз самата присъствах на бебешки празник и беше много интересно преживяване (меко казано). Събират се многооооо жени и си говорят за бебета, раждания, кърмене...въобще образователна програма.
Следва продължение...как се справят средностатистическите български майки в Лондон, Великобритания!