Ема Калина се роди през 2003 година в Лондонския Whitechappel, квартал населен предимно с етническо население – индуси, бангладешци, източноевропейци, палестинци, афганистанци. Тогава живеехме в апартамент с две спални и естествено, само мъжът ми работеше, тъй като аз още бях с ограничени права за работа. В момента, в който Ема се роди, правителството ни даде £250, които се полагат на всяко дете, родено във Великобритания, но с условието, че ще бъдат вкарани във фонд на името на детето. Тези фондове, или спестовни сметки, се предлагат от няколко банки, те имат правото да търгуват парите на стоковата борса, а на нас като родители, ни се позволява да вкарваме в сметката до 1000 паунда на година. Новото правителство на Дейвид Камерън планира да премахне тези парични помощи.
Освен тези 250 паунда, които в момента са доста по-малко, тъй като банката ги влага и често губи, а ние не можем да ги изтеглим докато Ема не навърщи 18 години ( мисля), ни се полагат и детски. За трите деца заедно получавам всеки месец 183 паунда. Детските ни също ще спрат според закона на новото правителство от следващата година. Водим се богати ( ХА!).
2 години след Ема се роди и Бен. Заплатата на Ед се беше увеличила дотогава ( 2005) и ни спряха и помощта като работещо семейство. Тя се полага само на семейства, в които един или двама от родителите печелят максимално 50 хиляди паунда годишно. Максималното облекчение е 500 паунда годишно.
Ния се роди през 2008 година.
Децата ми не ходят на детска градина, тъй като са толкова скъпи, че аз не бих изкарвала достатъчно пари, за да плащам сметките. Когато децата навърщат 3 години, правителството им предоставя безплатни 3 часа на ден грижи. Въпросните 3 часа могат да бъдат използвани и в частни детски градини ( те си взимат заплащането за съответните 15 часа на седмица от държавата). По време на учебния срок и след като детето навърши 3 години, то може да посешава безплатно 5 сесии по 3 часа в детска градина, прикачена към начално училище или независима, частна такава. Моите две по-големи деца постъпиха в училищната такава и след това продължиха образованието си в същото училище. Често обаче добрите градини към училищата имат огромни списъци с чакащи за място деца.
Над тези 3 часа на ден, грижите за децата се заплащат. Последния път, когато потърсих детска градина, изчисленията ми приближиха 350 паунда на месец за 5-часов ден, 4 пъти в седмицата.
Аз съм късметлиийка, че мога да си позволя вече 8-ма година да си стоя вкъщи и да си гледам децата. Естествено, за семейството ни това означава, че само един от нас носи хляба, аз не печеля нищо.
Други видове грижи за деца са така наречените "childminders", които са най-често майки на малки деца, които минават през безплатни квалификации и проверки от организация, наречена "Ofstead", която проверява стандарта на жилището и здравето и хигиената на квалифицираната личност. Това не са професионалисти, а нещо като законни детегледачки, които гледат децата в своите собствени къщи и обикновено струват между 4.50 – 5 паунда на час на дете.
Професионалните гледачки, които идват от агенции и имат образование и се грижат целодневно и често нощем за децата, струват над 40 хиляди паунда годишно и само истински богатите хора могат да си ги позволят ( обикновено работещите двойки от Лондон).
На 4 години децата започват предучилищна ( но задължителното образование може да се отложи докато навършат 5). Всички училища в Англия са със задължителни униформи. Всяко училище определя своята цветова гама и обикновено от магазина в училището се закупуват блузите и якетата с логото, плюс вратовръзките. Останалите дрехи в определения цвят се закупуват от магазини като Теско. Аз плащам за двете си деца за зимни и летни униформи около 140 паунда годишно ( общо за двамата). В това влизат и зимни якета и физическо, но не и обувки.
Всички помагала и тетрадки и учебници са безплатни. Тук се учи електронно т.е. децата нямат учебници, а уроците им са представени на електронни табла. Децата стоят в училище от 8.50 до 15.15 всеки ден.
Раждането и здравното осигуряване на всички жители на Великобритания е АБСОЛЮТНО безплатно и се поема от държавата. Моето също. Лекарствата за деца до 16 годишна възраст, за бременни жени и майки на деца до 1-годишна възраст, всички видове предписани от лекар противозачатъчни, както и лекарствата за хора над 65-години, са безплатни.
Бащите във Великобритания имат полагащи се само 2 седмици платен отпуск за раждането на дете. Следваща спирка в търсене на почти идеалното място за отглеждане на български деца - София, България!?