1. Елена, привет и добре дошла на спортно-витаминозна земя, къде те откриваме в момента? Как си? Как е съпругът ти Радослав Арсов?
Вече съм си в къщи, в България! Щастлива съм да съм си у дома, макар че все още се адаптирам и съм малко дезорганизирана, но ще "влезна в час" скоро. Радо е с доста по-натоварена програма от мен в момента, защото е на лагер с младежкия национален отбор по волейбол и почти не се виждаме от както сме се прибрали. Предстои им квалификация за световно първенство, на която сме домакини в София.
2. Ти си космополитен спортист, кои са държавите, в които си живяла? Какво прави Франция различна от останалите?
Покрай спорта имах шанса да живея в различни еропейски държави – Италия, Турция, Германия, Гърция и Франция. В почти всяка една от тях съм се чувствала добре, но обстоятелствата така се стекоха, че се установихме във Франция.
Франция има своите положителни и отицателни страни, но безспорно здравното осигуряване е една от най-добрите ѝ такива. Дори да си чужденец ако си легален и всички документи са ти изрядни, ти просто си спокоен! Освен това, по мое мнение семейството е на почит. Семейство с три деца е нещо съвсем обичайно тук. Прави се всичко, за да се раждат и отглеждат деца.
Не става дума само за здравни осигуровки или помощи от държавата (които май са ги понамалили между другото), ами за елементарните неща по улиците дори – слегнали тротоари, които услесняват майките с количките и инвалидите (това е навсякъде, не се чудиш от къде да минеш за по-безполезнено); специални настилки на детските площадки за игра; цветни, големи ограждения около училища и детски градини, предпазващи децата от улицата; патрули (доброволни и полицейски), които спират преминаването на колите в часовете, когато децата отиват или си тръгват от училище. И много други подобни..
Разбира се проблемът, който придоби широка популярност във и извън Франция в момента е, че много от емигрантите злоупотребяват с тези облаги, особено със здравно осигурителните и правителството търси дискретен и не дотам дискретен начин да се справи със ситуацията. Отделно самите французи не спират да се оплакват дори и от здравната политика, но това е така защото не са се сблъсквали с другата действителност и не осъзнават колко по- зле може да е.
3. Къде се роди дъщеричката ти Елина? Има ли различни правила за отглеждането на дете в спортно семейство?
Елина се роди във Франция в края на януари 2006 г. Радо по това време беше състезател в Асюл Лион и за нищо на света не искаше да пропусне раждането на първото си дете, затова родих във Франция. Колкото до отглеждането на деца в спортно семейство – да, според мен има различни правила. Особено ако и двамата родители са действащи спортисти, каквито бяхме ние.
С двуразови тренировки, пътувания за по два дни и мачове, приключващи късно вечер няма начин да се справим сами. Ние намерихме компромисен вариант - взимахме с нас познато момиче от България. Това беше задължително за мен, защото Елина трябваше да може да говори български. При условие ,че живеем във Франция, тя иска не иска френски ще научи, но за българския бяхме изцяло отговорни в къщи. Освен това ние сме ангажирани до късно вечер. Трудно ми беше да си представя чужд човек да гушка детето ми и да му чете приказки.
4. Колко дни продължи майчинството при теб и колко ти се заплати?
С мен беше по-различно, защото аз се регистрирах като бременна във Франция към 4-5-я месец и не се водех на работа по това време. Договорът с предишния ми отбор беше изтекъл, а нов не подписах поради бременността. А и тогава въобще не бях наясно с нещата, подавах документите, които ми искаха и ми превеждаха някакви пари на сметкат. Но ако не бъркам майчинството е около 6 седмици (възможно е да увеличено към момента), като при второ, трето и т.н. дете може да излезеш в три години майчинство.
Същото важи и за татковците при положение, че майката има хубава работа и печели повече, обикновено бащата излиза в три годишен отпуск. Има много майки тук на половин работен ден или на 80%, за което печелят по-малко, но за сметка на това имат време за децата си. По време на майчинството майките или бащите са платени от здравната каса, като сумата не превишава 600-700 евро, ако не се лъжа.
5. Радо ползва ли отпуск по бащинство, платено ли беше и колко време продължи?
Не, не е ползвал, но бащите имат право на 11 дни отпуск по бащинство за раждането на детето.
6. Как е устроено здравното осигуряване във Франция, държавата в която живеете в момента? Колко плащаш ти за здравни вноски?
Не съм много веща по въпроса, но знам, че работодателят плаща здравна осигуровка, а ти по желание можеш да си направиш допълнителна такава в някоя застрахователна компания (така наречения мютюел). Този "мютюел" покрива часта от направените разходи, която не се покрива от здравната каса. Ако нямаш "мютюел" си плащаш сам. Иначе отиваш на личен лекар, ако имаш нужда от направление за специалист, рентген, резонанс, рецепта и т.н., плащаш 22 евро, от които касата ти връща процент, а останалото ти го превежда "мютюел"-а по сметка. Същото е и в аптеката. Нося рецепта, "мютюел" и здравна карта и много често не плащам нищо. Раждането с епидурална упойка ми струваше по-малко от 100 евро, защото 5-те дни в клиниката исках да съм в самостоятелана стая. За условията няма да навлизам в подробности – перфектни.
7. Получаваш ли детски и колко са? Има допълнителна парична помощ до 18-та година на детото?
Получавахме детски около 170 евро, докато Елина навърши 3 години. После не сме се интересували дали ни се полага нещо, но със сигурност има помощи, иначе емигрантите нямаше да раждат по 5-6 деца и да живеят без да работят. Имам приятелка, чиято колежка за пет деца получавала около 2500 евро, но щом едното навършило 18 години сумата намаляла на 1500 евро.
8. Яслите и детските градини колко струват и има ли достатъчно места?
Не струват нищо поне доколкото аз знам. Има-няма места те се длъжни да ти вземат детето ако живееш в района. Имахме подобно затруднение, когато се преместихме в Ла Сейн сюр Мер, защото в детската градина до нас имаше много деца и не искаха да ни взема - пращаха ни в по-далечна, като казаха, че могат да ни вземат само ако от кметството разрешат. Ние писахме писмо и ни взеха след 2 дни.
Плаща се само ако детето се храни в училищния стол. Цените са между 1.50 и 4.50 евро на хранене, като се изчисляват на базата на доходите на родителите. Елина не се храни на стол последната година, взимаме си я в 11.30 ч. и я връщаме в 13.30 ч. – използваме това време да сме заедно, защото после сме на тренировка. Един път в месеца всички родители носят по нещо за следобедна закуска- изкарва се едно табло с нужните неща по дати и ти си избираш кога и какво да донесеш. Заплащат се някои допълнителни мероприятия - изложби, спектакли и т.н.
9. Кои са най-големите трудности, които си срещала с детската градина?
За сега не съм срещала трудности! В много хубава градина е, учителките ѝ са много търпеливи и внимателни.
10. Във Франция кой плаща училището, учебниците, храненето?
Училището е безплатно, учебниците се осигуряват от училището (поне в началните класове, после не съм сигурна), родителите набавят тетрадки, химикалки и др. Мисля също, че държавата дава помощи за закупуването на тези неща отново в зависимост от доходите на родителите. Храненето е на същия принцип, който обясних по-горе.
11. А извънучебните занимания...? Елина на какво ходи?
Елина ходи на нещо като бейби-волей. Мисля, че таксата е около 110 евро за лиценз. Другите извънучебни занимания също се заплащат, като разбира се има деца с преференции, за които не се плаща. Отделно всяка община си организира различни мероприятия за децата, които са безплатни, но често има определен лимит за записване на децата.
12. Курсове по йога за майки, пилатес, часове за подготовка за раждането - безплатни ли са, ти пробвала ли си, имаш ли приятелки, които са пробвали...?
Аз преди да родя ходих на няколко срещи с акушерка. Тогава ми се полагаха няколко такива часа, които здравната каса покриваше. Сега не знам дали още е валидно. Показваше ми различните техники за дишане, разни упражнения за бременни и дори ме накара да си представя личицето на бебето! Беше уникално! Аз се отнесох доста скептично, но тя настоя и каза, че ще остана поразена от резултата. Затвори ме в една приятна, затъмнена и топла стая и ми каза да си легна, да затворя очи и да се отпусна. Може би след около 10-тина минути изведнъж просто изникна в съзнанието ми - едно малко, сбръчкано личице със затворени очички и много, много коса, опитващо се да издаде звук. Почувствах се много особено, но точно така изглеждаше Елина, когато я сложиха върху мен първия път.
13. И бейби партита...правят ли се преди раждането на бебето, с каква цел?
Не, поне до колкото ми е известно. Ходят на гости след като се роди бебето и се носят подаръци.
14. След всичко, което ни разказа, бихте ли се решили да имате още деца?
Ние отдавна сме го решили, остава само да го изпълним. Аз лично бих го направила независимо къде живея.
15. Къде се намира почти идеалното място за отглеждане на български деца според Елена Арсова?
Там където сме в момента във Франция е чудесно, но...не е у дома! За мен перфектно място би било в България, но с френска инфраструктура, здравно осигуряване и грижа и внимание към семейството!