Четвъртък, 23 Септември 2010 12:48

10-те специални години на Специалния Моу

От Витаминаспорт
Оценете статията
(1 Оценка)
www.actualno.com www.actualno.com
Точно преди 10 години, на същия този 23 септември, Жозе Моуриньо за първи път в живота си сяда на треньорската пейка като „началник" на елитен отбор. Бенфика е неговата първа дестинация. Там се задържа едва 3 месеца. Следват Униао Лейрия, Порто, Челси, Интер и по настоящем Реал Мадрид. През тази десетилетка, „Специалният" оставя свой отпечатък както на терена, така и извън него. Следват 10-те специални момента на Моу.
10-те истории за Жозе Моуриньо за 10-те години, начело на отбори от елита, които никога не са разказвани...публикува испанския ежедневник „Марка".

1. В търсене на перфектния скаутинг – Първи мач на Жозе като наставник на Бенфика. В хотела за концентрация, португалецът става по рано от масата за вечеря, за да се качи в стаята и да гледа предварително подготвеното от помощниците му видео за съперника. Само 10 минути по-късно, Моуриньо слиза и директно се насочва към генералния директор на клуба – „Виж какво са ми подготвили. В Боавишта играят 10 човека" – отбелязва сърдито. На старши треньора съвсем не му се понравила работата по скаутинга, защото най-добрият играч на Боавишта – боливиецът Сантош – въобще не присъствал в избраните видео моменти. От този Jose_sportline.bgмомент нататък, наема свой приятел, за да подготвя скаутинга за предстоящия противник. Хонорарът за този допълнителен скаут излиза от джоба на Моуриньо.

 

2. Доверието в собствените му възможности, неговият най-добър аргумент – Това, че Моу знае какво прави в своята работа, не се дискутира. Протугалецът винаги е манифестирал вяра в своите собствени способности. Още с пристигането си в Порто, отбор който е далеч от първите места в класирането, заявява „ Гарантирам ви, че тази година ще спечелите Лигата!". Всички остават с „отворена уста" в края на сезона, защото не само станават първи в шампионата, но и печелят Купата и Суперкупата на Португалия, както и тази на УЕФА. Прави същото, когато отива в Челси – „Аз съм Специялният и ще спечеля с Челси това, което не сте успели да постигнете за 50 години". Изглежда този метод дава прекрасни резултати на Жозе.

 

3. „Не празнувайте, накрая ще спечелим ние" – Четвъртфинал на турнира за УЕФА. Порто на Моуриньо губи първия мач с 0-1. В съблекалнята на съперника се чуват викове на победата. Португалецът се приближава към противниковите футболисти и техния треньор и отсича – „Не празнувайте толкова. Ще спечелим срещата реванш.". Така и става. И не само тази. Порто се провъзгласява за шампион на УЕФА.

 

4. Полемични изказвания – Моу винаги е бил в ползрението на медиите заради неговите парливи изказвания. Нищо не го е спирало да казва това, което мисли и да мисли това, което казва. През 2009 година, „Специалният" критикува така – „ Аз уча италиански по 5 часа на ден, за да се разбирам с моите играчи и медиите. Във Великобритания Раниери не отдели дори половин час да научи английски.". И още от Моу – „Барселона е един мултикултурален град, с много театри и музеи и Меси добре се е обучил от тях." Или – „Барселона е един голям клуб, но за 100 години история е спечелил само една Шампионска лига. Аз съм треньор от едва няколко години и вече имам същия брой купи на Европа."

 

5. Дисциплината, един от  стълбовете в кариерата му – Мориньо винаги е залагал страшно много на този парцел от взаимоотношенията с футболистите. Дисциплината е фундаментална за отборите, които ръководи. Никога не я залага на карта. В едни от първите му мачове, начело на Бенфика, Моу казва на един от своите играчи – Сабри – да загрява защото ще влезе в игра. Той обаче се забавя ужасно много докато си сложи и завърже футболните обувки. В крайна сметка Моу не го пуска в игра. Куриозното е,jose_italia-ru.it че този египетски футболист никога повече не влиза на терена докато Жозе води португалския тим.

 

6. Странният мотивационен подход на Моу – Португалецът винаги залага на ред и дисциплина в своите отбори, независимо дали търси да постигне мотивация, по-добра физическа работа или психическа концентрация. Мнозина футболисти се прекланят пред методите на „Специалния" и нямат съмнение, че е един от най-добрите треньори в света. Случката с Ибрахимович е поредно доказателство. В последния мач от италианскта лига, шведът има шанс да спечели приза за голмайстор. Интер вече е шампион на Скудетото и двубоят няма значение за класирането. Директният съперник на Ибра за трофея вкарва и се изравнява с нападателя на „нерадзурите". При контраатака Байотели решава да стреля сам, вместо да подаде на своя съотборник, който се бори за индивидуалния трофей. На Златан това решение съвсем не му се понравило и започва да маха на треньора, настоявайки този да го смени. „Какво ми казваш? Искаш вода ли? Какво ми говориш, не разбирам...?" – го пита Моу, правейки се, че не разбира какво му говори шведа. Въпреки протестите на Ибрахимович, Моуриньо му мята една бутилка вода, давайки ясно да се разбере, че Златан остава на игрището. Ибрахимович завършва мача с гол и с наградата за голмайстор на италианския шампионат.

 

7. Стресът също оставя следи – Днешният наставник на Реал Мадрид живее мачовете с голяма интензивност. Винаги е в движение, не сяда на пейката, води си бележки, дава наставления, включително дъвчи дъвка, за да успокои стреса. Португалецът многократно е заявявал, че един от най-стресиращите двубои в кариерата му е бил мачът на Порто срещу Селтик в Севиля. Един труден съперник, интензивен мач и убиваща жега. В края Моу и Порто печелят Купата на УЕФА. Но треньорът си тръгва от Испания и с  ужасяваща болка във врата. Не може да си движи главата. На вечерята след победата, на която празнува успеха със свои приятели, отива с един час закъснение...наложило се първо да мине през ръцете на добър масажист, който да премахне напражението, събрано в шията на Специалния.

 

8. Моу лично спира контраатаките на противника – Жозе преживява много интенизвно всяка среща на своя отбор. Понякога изглежда, че във всеки един момент, той самият може да изскочи на игрището. Никога до сега не го е правил. Но в един мач на Порто в Шампионска лига, домакините губят топката много близо до треньорската пейка. По този начин английският съперник Jose_btv.bgразполага с чудесна възможност за контраатака. Без да се замисля два пъти , Моу издърпва топката от ръцете на футболиста, който се готви да изпълни тъча. Идеята на португалския наставник е повече от ясна – губи време. Само 15-20 секунди са, но напълно достатъчни, неговите футболисти да се прегрупират и съперника да не може да вкара в действие бързата атака.

 

9. Премира своите играчи – Моуриньо винаги поощрява футболистите, които тренира. По време на полуфинал за Карлинг Къп, Кудичини пази на мястото на Чех за Челси. Малко преди края на двубоя, резервният страж прави дузпа, за да не му вкарат явен гол. Получава червен картон. В крайна сметка съперникът на Челси не отбелязва дузпата и отборът на Жозе печели срещата. Класира се за финал, където играе срещу Манчестър Юнайтед. В протокала се предвижда, че във финалния двубой за Карлинг Къп, отборите трябва да излязат на терена, предвождани от своите треньори. Моуриньо отстъпва тази чест на Кудичини, който се жертва за своя тим, въпреки че знае, че по този начин със сигурност ще пропусне големия мач срещу „червените дяволи". Вратарят с костюм и вратовръзка заема заслуженото място на наставника на Челси...поне за 90 минути.

 

10. Джерард се изплъзва на Моуриньо – Португалецът винаги се е борил, за да се сдобие с футболисти, които харесва. Моу урежда тайна среща и със Стивън Джерард по тази причина. Мястото е един крайградски хотел на Лондон и присъстват Жозе, Питър Кейниън, играчът и неговият агент. В крайна сметка, Ливърпул печели битката за Джерард. Събственикът на Челси, Роман Абрамович обаче решава, да накаже Кейниън защото не успява да привлече желания футболист. Мирише на уволнение. Моуриньо се застъпва за Питър и случката завършва без произшествия.

Сродни статии (по етикет)

Обратно горе

https://jibonbook.com/read-blog/3481 https://www.uniting.zone/read-blog/18591 https://ionooz.com/read-blog/9303 http://www.kuaixin.net/read-blog/713 https://www.probnation.com/read-blog/75845 https://www.qgsocial.space/read-blog/6319 https://romanibook.com/read-blog/4078 https://bicycle.one/read-blog/4809 https://social.abbr.site/read-blog/4549 https://www.rolonet.com/blogs/154555/Kad%C4%B1k%C3%B6y-petek-Temizli%C4%9Fi https://www.lawcodev.com/read-blog/225059 https://workplace.vidcloud.io/social/read-blog/73473 https://khaunda.com/read-blog/2121 https://www.vidagrafia.com/read-blog/61700 https://www.sholltna.com/read-blog/4381 https://bib.az/read-blog/10240 https://ai.ceo/read-blog/12715 https://heroes.app/blogs/144187/Kad%C4%B1k%C3%B6y-petek-Temizli%C4%9Fi https://tweecampus.com/read-blog/16809 http://socialmediascript.aistechnolabs.xyz/read-blog/14043 https://www.palpodia.com/read-blog/14961 http://www.ubom.com/read-blog/64268 https://poetbook.com/read-blog/15408 https://censorshipfree.net/read-blog/3028 https://www.xn--gber-0ra.com/read-blog/16086 https://talkitter.com/read-blog/52953 https://www.ihker.com/read-blog/7335 https://www.ukwomenorg.com/read-blog/5507 https://www.americanwomenorg.com/read-blog/9378 https://www.koreanwomenorg.com/read-blog/4619 https://www.dostally.com/read-blog/109351 https://scrolllink.com/read-blog/55885 https://theavtar.com/read-blog/14242 https://tokemonkey.com/read-blog/86222 https://www.wemurmur.com/read-blog/19070 http://www.barberlife.com/read-blog/74205 https://www.sdssocial.world/read-blog/49929 https://blacksocially.com/read-blog/75402 https://sissycrush.com/read-blog/95236 https://midiario.com.mx/read-blog/9911 https://hissme.com/read-blog/37133 https://wo.lyoncat.com/read-blog/8857 https://advpr.net/read-blog/43837 https://affiliateschools.com/read-blog/15023 https://www.afroshub.com/read-blog/6528 http://www.ubom.com/read-blog/64267 https://www.palpodia.com/read-blog/14959 https://www.sertani.com/read-blog/64993 https://kansabook.com/read-blog/68021 https://www.ekcochat.com/read-blog/15154 https://mykingdomtoken.com/read-blog/36601 https://palscity.com/read-blog/104366 https://www.campusacada.com/blogs/23344/Kad%C4%B1k%C3%B6y-Petek-Temizli%C4%9Fi https://thelittlenet.com/read-blog/3600 https://gezelligkletsen.nl/read-blog/13350 https://social.mactan.com.br/read-blog/87171 https://axisflare.com/read-blog/66100 https://www.didochat.com/read-blog/82439 https://ontimewld.com/read-blog/11978 https://social.wepoc.io/read-blog/20345 https://inobee.com/read-blog/124593 https://waappitalk.com/read-blog/19783 https://ubiz.chat/read-blog/18543 https://jejaringsosial.com/read-blog/10207 https://richonline.club/read-blog/78450 https://socialtak.net/read-blog/48584 http://socialmediascript.aistechnolabs.xyz/read-blog/14041 https://social.studentb.eu/read-blog/39410 https://kemetium.com/read-blog/9610 https://yietnam.com/read-blog/59895 https://justproms.com/read-blog/18610