Англичаните и германците са най-верните зрители, които гледат своите любими отбори на живо. И то забележете, че феновете посещават не толкова грандовете, колкото отбори като Кьолн, Хановер и Нюкясъл. Всички тези клубове имат повече публика отколкото Барса и Реал Мадрид. С повече зрители на живо от двата испански тима, могат да се похвалят Аякс, Рейнджърс и Бенфика.
Бундеслигата е раят на пълните стадиони с цели 12 клуба, които надхвърлят 40 000 зрители средно на мач. Успехът на германските футболни отбори се крие в една проста и ефективна рецепта: достъпни цени, удобни стадиони, съобразени с фамилния живот начални часове на срещите, като например 15.30 в събота, и на всичкото отгоре без насилие по стадионите, което ги прави атрактивни за всяка възраст и пол.
Анализ на Prime Time Sport потвърждава данните, изнесени от в-к Марка. Германия е страната с най-посещавани футболни стадиони с 92% от капацитета на съоръженията. Следва английското футболно първенство с 90% и испанското със 74%. Бундеслигата може да се похвали с 42 690 зрители на живо средно на мач и Премиър с 35 283. Испанската Примера дивисион остава на 3-то място с 29 128 зрители на мач, докато Италия и Мексико например, не надхвърлят 20 000. Във Франция зрителите на стадиона са по-малко от 19 000, а в "меките" на футбола като Аржентина и Бразилия дори не достигат тази цифра.
Докато данните за безработицата в Испания записват исторически рекорд с над 5 милиона хора без официални доходи, то излиза, че футболът в Примера поддържа най-високите цени в Европа. Примера дивисион е лидер по най-скъпи цени сред 4-те най-силни футболни първенства на Стария континент.
При Брутен Вътрешен Продукт /БВП/, оценен със 100 пункта, в Испания билетите за футболна среща се продават средно между 45 и 100 евро /средна цена от 53 евро/. В Италия БВП е 101 пункта, а пропуските за футболна среща не надхвърлят средно 48 евро. Във Великобритания имат БВП -112, а билетът за мач струва средно 44 евро. Германия е страната с най-добра вътрешна икономика и с най-евтини билети за футбол. Германците поддържат БВП, оценен със 118 пункта, а плащат не повече от 30 евро, за да гледат футбол на живо.
Най-евтините билети за футболен мач в Испания, които се продават на стадионите на Хетафе и Райо Вайекано са равни и дори по-скъпи от тези, които плащат феновете на Манчестър Сити и Байер Леверкузен, за да гледат своите отбори на живо. В Германия един възрастен плаща 6 евро, за да гледа голяма част от елитните клубове, докато в Примера Дивисион за 6 евро допускат само деца на стадиона. За 15 евро средно на билет в Европа могат да бъдат гледани на живо тимове като Рома, Байерн Мюнхен, Дортмунд, Байер Леверкузен, Наполи и Удинезе.
Защо в Испания съществува тази "билетна лудост"? Няма реално обяснение, но фактите говорят, че ако не се вземат мерки това ще продължи доста дълго време и като краен резултат, ще изпразни испанските стадиони. Още негативни за посещаемостта на стадионите в Примера , факти:
- Билет за една среща между третодивизионните отбори/Сегунда Б Дивизия/ на Овиедо и Рода струва 25 евро, докато мачът от Шампионска лига между Леверкузен и Барселона можеше да се гледа на живо срещу 15 евро.
- В Испания има 23% безработица, но билетите за футбола са най-скъпи в Европа, въпреки ниската покупателна способност на средно-статистическия испанец, която се подрежда след тази на германците, англичаните и италианците.
- Началните часове на мачовете в Примера Дивисион са възможно най-неудобните за посещение на живо в Европа - например понеделник в 21.00 или неделя в 21.30.
- Много от стадионите в Испания са ужасно неудобни за зрителите - нямат паркинг, поддържат много топло или много студено според сезона, нямат удобни седалки...и на всичкото отгоре продвата скъпи билети.
- Телевизията и платените мачове също не помагат на зрителя да отиде на стадиона. За 15 евро могат да се гледат 36 мача на месец от Примера и още толкова от Сегунда дивисион.
- Началните часове на мачовете са пълна инкогнита и програмата не се обявява предварително. Няма традиция феновете да пътуват със своите отбори.