В едно добре балансирано хранене, 50% от калориите трябва да произлиза от въглехидрати. Спортистите дори увеличават дозата до 60% защото така получават енергия в добавка. Именно за това, намаляване консумацията на хляб, чиито основни продукти са въглехидратите, може да доведе до дисбаланс в нашето хранене. Специалистите по хранене препоръчват 220 до 250 грама хляб на ден (което долу горе е една ИНТЕГРАЛНА франзела).
Не трябва да се отказваш от хляба, дори когато си на диета за отслабване?
Хлябът е хранителен елемент беден на мазнини, който на всичкото отгоре внася в организма протеини, витамини, минерали и фибра, заради което нутриционистите препоръчват до 120 грама хляб на ден дори, когато сме на диета за намаляване на теглото. 100 грама са приблизително 220 калории, което означава по 30-40 грама хляб на всяко от основните 3 хранения.
Консумирането на хляб няма нищо общо с качването на килограми?
Високите нива на затлъстяване, които напоследък се наблюдават особено при децата, съвпадат именно с намалената консумация на хляб, поради което не може да се „обвини" хляба за драстичното покачване на килограмите на населението като цяло.
Експертите препоръчват хапването на хляб с всяко ядене?
Един здрав и не затлъстял човек, с адекватна физическа дейност може да си позволи да консумира до 400 грама хляба на ден без да надебелее, според много от специалистите по хранене. Генерално се препоръчва употребата на 220-250 грама ежедневно, разпределени между различните хранения. Препоръка, която доста надвишава това, което се прави в реалността през последните няколко години – консумират се едва 150 грама.
Вярно ли е, че средната част надебелява повече от кората?
Средата (мекото) и кората са части от един и същ продукт, но печенето във фурна отнема водата от кората, заради което има различен цвят и структура от тези на меката част. Любопитен факт е, че ако са равни по тежест, кората може да произведе повече калории от средата.
Бял хляб
Най-разпространеният вид. Прави се от бяло брашно, лесно за преработване от организма заради високото съдържание на глутен. Повечето хлябове от този вид съдържат 90% брашно и 10% трици. Белият хляб е 58% въглехидрати (алмидон и целулоза), 8% протеини, витамини (тиамин, витамин Е...), минерали (калций, цинк, магнезий...), малко фибра, без мазнини. Това е храна препоръчителна при всякакъв вид диети, лесен за консумиране защото не изисква предварителна обработка и може да се комбинира с почти всяка друга храна. Има висок «гликемичен индекс» и е препоръчително да се яде 30 минути преди тренировка.
Интегрален хляб
Интегралният хляб, произвеждан във фабрика всъщност е «полуинтегрален», защото може да съдържа трици от жито, овес, ръж или друга житна култура. Този хляб съдържа повече фибри, поради което помага за прочистване на храносмилателния тракт. Препоръчителен е при диета за отслабване защото забавя скоростта на абсорбиране на захарите, помага за намаляването на холестерола в кръвта и подтиска усещането за «празнота» в стомаха, което от своя страна намалява глада. С висок «глекемичен индекс» и е препоръчително да се яде 30 минути преди тренировка.
Интегрален хляб с натурален квас
Този хляб се изработва на база на натурална ферментация от интегрално брашно. Има по силен мирис, малко е кисел на вкус и тъмен на цвят. Обикновено се изработва от интегрално брашно и вода бедна на хлор, като процеса на заксвасване е много по-бавен. За сметка на това пък издържа повече време. Ако е произведен от истинско интегрално брашно, този хляб освен повече фибра, има още куп предимства пред белия – двойно повече фибра, повече калий, двойно повече фосфор, повече витамини В1,В2,В3,В6 и В9, четири пъти повече аминокиселина «лизин», отколкото в белия хляб. Голямото съдържание на калций дава възможност този хляб да бъде използван с превантивна цел за борба с остеопорозата. С нисък «гликемичен индекс», препоръчително да се консумира един час преди тренировка.
Ръчен хляб (селски)
Обикновено пухкав и тежък хляб, приготвен от житно брашно, с твърда и препечена кора, която обвива една плътна вътрешна част. В някои населени места се пече във фурна с дърва, което позволява на този хляб да бъде пресен и свеж в продължение на 10 дни. Процесът на приготвяне на този тип хляб е бавен и продължителен, пече се на температура между 200 и 210 градуса. Обикновено се замесва с квас, вода, брашно, малко мая и сол. Този хляб е от типа на белия и притежава всички негови качества, но като се има предвид, че е лишен от химични процеси, типични за производителния процес в хлебозаводите, е много по-полезен. С висок «глекемичен индекс» и е препоръчително да се яде 30 минути преди тренировка.
Черен хляб
Консумира се най-вече в Северна Европа. Обикновено се прави от ръж, което обяснава и неговият по-тъмен цвят. Съдържа по-малко глутен, което от своя страна му дава компактност, сравнен с типа «хляб от бяло брашно», но пък не е толкова пухкав и има леко горчив вкус. Най-отличителното качество на ръжта е, че съдържа големи количества флор, който помага в процеса на храносмилане. Голяма част от тези хлябове са изработени от 90% ръж и 10% житно брашно, макар че пропорциите варират. 100 грама от този хляб са равни на 180 калории, от които 34 гр. са въглехидрати, 1,5 гр. – мазнини, 6 гр. - протеини, 8 гр. – фибра. Нисък «гликемичен индекс», препоръчително да се консумира един час преди тренировка.
Пита /или хляб за дюнер/
Фината и тънка пита е типична за арабските страни, с форма на голяма палачинка. Обикновено се приготвя от бяло брашно, но има варианти и с интегрално. Прибавя се мая, сол, вода и зехтин. В комерсиален вид, този хляб има форма на палачинка с размер около 20 см, съвсем леко по тъничка в центъра. Композицията и качествата на питата са същите като на белия хляб. Много удобен е за «пълнене» с месо или зеленчуци. С висок «гликемичен индекс» и е препоръчително да се яде 30 минути преди тренировка.
Оризов хляб
Приготвя се от интегрално оризово брашно, което е богато на алмидон. Липсва му глутен и именно за това е подходящ за хронично болни. Съдържа повече от 300 калории в 100 грама, ефективен при диети за отслабване. С висок «гликемичен индекс» и е препоръчително да се яде 30 минути преди тренировка.