Анализът демонстрира, че въпреки, че 75% от футболистите, участници на Световното в Южна Африка, играят в Европа, единственото рентабилно първенство е германското. Подчертава се, че немските клубове успешно са рентабилизирали вложенията от инфраструктурата, строена за Мондиала през 2006. Най-мъдрото решение е било модернизирането на собствените им стадиони. На всичкото отгоре, германците инвестират близо 100 милиона в детски академии. Школите произвеждат нови таланти, като по този начин се редуцират до минимум бъдещи разходи за скъпи чужди играчи, както и нивото на заплати в Бундеслигата. Германската лига не само записва рентабилност от активите си /2%/, но има и солиден марж за икономически растеж.
Немският шампионат е най-добре позициониран на пазара от икономическа гледна точка. За съжаление в най-популярната лига в света, приходите далеч не се покриват с гледаемостта. Английската Премиър е на червено с минус 5% рентабилност. Испанската стига до минус 7%, а италианската до минус 12%.
Лошите икономически данни са продукт най-вече на негативния баланс от трансфери на футболисти. През изминалия сезон въпросните футболни първенства са записали негативи в рамките на 566 милиона евро в операции на покупко-продажба на играчи. Испанската първа дивизия е лидер с минус 257 милиона евро.
Докладът сочи,че Реал Мадрид и Барселона са клубовете, които инвестират най-много пари. Особено болен е проблемът в сезон на избори, когато бъдещите президенти се обвързват с обещания за нови попълнения. Лошото идва после, когато дълговете се плащат от джоба на съдружниците в клуба. Вместо да търсят нови спонсори и да генерират приходи, кандидат-управниците се оплитат в обещания за нови и ПРЕскъпи футболисти. Оттук и изводът на консултантите „Ако клубовете бяха фирми, щяха да фалират за много кратък срок". Още повече, предупреждават икономистите, ако фалира една от водещите лиги в Европа, то автоматично означава, че останалите също ще бъдат сериозно засегнати. „Подобна реакция имаше в банковия сектор. Грешка в системата."
За да се избегне това, консултантите предлагат радикални промени във футболните първенства. Едно от първите е намаляване на галактическите заплати на някои от звездите.И въобще средното възнаграждение. Клубовете би трябвало да се обединят около идеята за създаване на рентабилен модел. Като този в НБА, където има регулиране на трансферите.