• Вие сте човекът, който отблизо и постоянно може да наблюдава бебето. Имайте доверие на усещанията, интуицията, на любовта си към него. Докато е много малко, то разчита единствено на вас, за да изрази себе си.
• Винаги се консултирайте с лекар, ако имате някакви притеснения за бебето си. Добре е да направите и втора консултация, все пак става дума за здравето на детето, но избягвайте да се увличате в преследване на „благоприятна диагноза", защото това може да коства изгубено време за провеждане на лечение, ако е необходимо.
• Информирайте се! Четете, питайте, купувайте литература, ровете в интернет. Създайте си мнение за важните неща, свързани със здравето на вашето дете. Бъдете последователни и търсете аргументи, когато избирате определен подход при лечението на детето – добре е да търсите баланс и да вземате информирано решение. Форумите и статиите като тази, например, също могат да ви бъдат от полза.
• Не отлагайте! Има важни прегледи, които не бива да пропускате. Знам, че сте заети, но детето е първо по ред. Пък и това ще ви спести доста неприятности, ако се окаже, че навреме сте предприели правилни действия. Следете съветите на педиатрите, сроковете и прегледите, които са ви назначили да направите за детето, за да сте си свършили работата навреме.
• Питайте лекарите за всичко, свързано с лечението на детето ви. Няма да го притесните, нито ще му досадите. Да питате – това е ваше задължение, не просто право.
Основни насоки за новороденото и възрастта до 18 месеца.
От първи до трети месец
• Още през първата седмица можете да откриете травми, които са следствие на раждането - счупване на ключица, рамо или бедро. Те се лекуват бързо и най-често минават без усложнения. Могат да се открият и вродени заболявания, например криви крачета /еквиноварус/ или други, по-редки ортопедични -/външна ротация на крайника, вродени аномалии: torticolis; plagiocephalia; сколиоза, вродени дефекти на крайниците, вродено изкълчване на раменните и коленни стави/.
• Най-важното до 3-тия месец е извършването на преглед на тазобедрените стави от детски ортопед. Положете усилия това да се случи колкото може по-скоро – между 1-вия и 3-ия месец след раждането. Ако се открие луксация или по-лека степен на това заболяване, /например дисплазия/ сега е моментът за лечение, а не когато детето стане на 4 или на 6 месеца.
Важно! Лечението се назначава от детски ортопед и трябва да се спазва стриктно.
• През първия месец започва и лечението на вродените криви ходила при бебетата, както и отстраняването на по-леките проблеми, каквито са позиционните (от притискане) криви крачета. Лечението може да се осъществи оперативно или неоперативно и това се определя от лекуващия детски ортопед.
От третия месец до 1 годинка
В периода от 3 месеца до една годинка наблюдавайте рефлексите и движенията на крачетата и ръчичките. Поставете бебето в положение „кенгуру", когато достатъчно стабилно държи главичката си изправена. Наблюдавайте рефлексите и движенията на крачетата и ръчичките. Ако забележите разлика, потърсете консултация. Разликите между левите и десните крайници са нормални, но може да са белег на по-сериозен проблем, например детска церебрална парализа. Това важи още повече, ако се е наложило спешно Цезарово сечение, бебето не е изплакало веднага или е имало по-силна жълтеница.
Прохождането
Има много „за" и „против" проходилката. Според нас ползите са повече от негативите. Добре е да поставите бебето в проходилка, едва когато започне стабилно да се изправя в нея, а не да „виси" на седалката.
Когато детето порасне и усвои засилването, когато има и праг на пода, нараства рискът от падане и травми.
Ако детето ходи на пръсти в периода на прохождането – от 10 месеца до 1,4 година потърсете консултация. Най-често това отзвучава от само себе си, но може да е белег на лекостепенна церебрална парализа.
Ако детето проходи с леко „косене" навътре с ходилата, обърнете внимание как седи, докато си играе. Ако седи в така наречената телeвизионна позиция, т. е. върху крачетата като буквата W – забранете го.