1. Колко дни трае майчинството и колко се заплаща?
В Испания отпуската по майчинство е 16 седмици и се заплаща според това, което си работил преди това, каква заплата си получавал и какви са били осигуровките, които е плащала за теб фирмата работодател. Изисква се да си работил минимум 180 дни, през които работодателят да те е осигурявал, за да можеш да си подадеш документите за финасова помощ по време на майчинството.
2. Бащата има ли право на бащинство, платено ли е и колко време трае?
Бащата има право на 15 дни бащинство и то платено. За да може да го използва, се изисква документ от фирмата, където работи, представя се в някой Център за социално осигуряване и по банков път още на следващия месец се превеждат парите, които се полагат на таткото.
3. Как е устроено здравното осигуряване? Колко плащаш ти?
Мисля, че в Испания са доста толерантни на тема здравно осигуряване, защото дори и да се водиш безработен или чужденец, пак имаш право на лекар. Ако не се лъжа, здравната система е същата, която от няколко години функционира в България, с тази разлика, че тук всички спазват правилата и не трябва да плащаш допълнително за нищо на никого, като например за раждането. Раждането на Адриана и предварителните прегледи, които задължително трябваше да направя по време на бременността, не са ми стрували нито цент. За нито едно изследване, проба, екограф и в самия ден на раждането, не съм платила нищо допълнително. В самия ден на раждането, отидох със собствените си дрехи и паста и четка за зъби, всичко останало - нощница, чаршафи, тоалетна хартия, дрехи и памперси за бебето, топла храна и прибори (с включена следобедна закуска) ми беше осигурено в болницата.
Очарована съм от отношението към пациентите в испанските болници, както в родителното отделение, така и в други отделения. Никога нищо не липсва на пациента. Храната е винаги разнообразна. Винаги има някой да се отзове и да ти помогне или да те посъветва. Ако няма усложнения, престоят в родителното отделение е около 3 дни. Детето е 24 часа до майката в люлка и имаш право на един придружител, който да е непрекъснато с теб в болницата. Същото важи и за самото раждане, таткото или придружител могат да присъстват. Тук още в родилното отделение ти слагат рожбата на гърдата да се нахрани, за да се научи бебето още от първия миг. Медицинският екип е насреща за всичко. Много са мили и отзивчиви и ти помагат.
4. Получаваш ли детски и колко са? Има допълнителна парична помощ до 18-та година на детото?
Ако си работеща майка, до навършването на 3 години на детото, се дават по 100 евро на месец. Но ако не работиш, тази помощ не можеш да я получаваш. И за съжаление няма никаква друга финансова подкрепа за майки с деца. До 31 декември 2010 година съществуваше т.нар "чек-бебе", който даваше на бебе по 2500 евро при раждането. Но от 2011 година, дори за децата родени само 5 мин. след 31 декември 2010 година, тази финасова еднократна помощ отпадна.
5. Яслите и детските градини колко струват и има ли достатъчно места?
Все още не съм запозната с този въпрос, но знам, че записването в държавна ясла или детска градина тук, също като в България, е доста трудно защото е по-евтино, сравнено с частните детски заведения. Държавната детска градина струва около 230 евро, с включена храна. Веднъж записано в държавно заведение, няма никакъв проблем при местене после, но се налага веднъж детето ти да попадне в списъка. Частните детски градини са двойно по-скъпи. Има ги на всеки ъгъл и записването става без проблем, проблемите идват после с фактурата. За съжаление все още не съм добре информирана, но скоро ще ми се наложи да го направя!
6. Кои са най-големите трудности, които си срещала с детската градина и училището?
Все още не съм, но предполагам, че ще е съчетаването на работното ми време с това на детските градини.
Много ми се иска да отбележа, че инфрастурктурата в Испания, също както четох, че разказва мама Нели от Австралия, е много добро пригодена т.е. има тротоари, алеи, автобуси, които са приспособени за спокойна разходка и придвижване с количка, а в търговските центрове също има детски кътчета за игра и такива за преобличане и кърмене на бебетата, а в някои дори се предлагат помпи за изстискване на млякото.
7. Кой плаща яслата, детската градина или училището, учебниците, храненето?
Доколкото знам, всички разходи се поемат от родителите, но относно храната и някои учебници има помощи, когато майката е самотна или в друга сложна семейна ситуация.
Много майки в България са щастливки, защото могат да ползват готова и разнообрана бебешка храна от детската кухня. Такова нещо не съществува в Испания. Тук храната се продава в бурканчета в аптеките и супермаркетите, но консервираната храна, съвсем не е като току що приготвената, пълна с полезни хранителни елементи, необходими за бебето в този му период от живота.
8. Извънучебните занимания?
Не знам да има извънучебни занимания от типа на занималнята в България, но тук извънучебните занимания зависят изцяло от родителите - спорт, езикова академия, танци, се плаща от джоба на мама и татко.
9. Курсове по йога за майки, пилатес, часове за подготовка за раждането - безплатни ли са, ти пробвала ли си, имаш ли приятелки, които са пробвали?
Аз ходих на курс подготовка за раждането и съвети за гледане на бебето и лично възстановяване на физическата форма, веднъж седмично по 2 часа, абсолютно безплатно. Тази програма бе спонсорирана от Център за социално осигуряване и продължи общо 6 седмици пред термина на раждането. Всичко допълнително като Пилатес, водна гимнастика или йога разбира се, че съществува, но към фитнес-центровете т.е. е платено. Аз ходих на водна гимнастика и горещо препоръчвам този тип упражнения на бъдещите майки.
10. И за бейби партита какво щени разкажеш, правят ли се преди раждането на бебето, с каква цел?
Правят се. Казват се Shower party, но е доста индивидуално. В моя случай събрах най-близките ми приятели, около 10-на души. Предварително те поеха инициативата и ми подариха количка за бебето с аксесоарите към нея и аз в знак на благодарност и за да видят новата ни къща и детската стая, ги поканих и се получи нещо като бейби парти. Но на такова мероприятие в испански стил не съм присъствала, но знам че се правят и е с цел, като навсякъде по света - да се помогне на бъдещите родители. Купуват се подаръци на бебето, без да се повтарят. Така хем гостите са доволни, че са допринесли и са подарили нещо практично, което самите родители са си поръчали и хем родителите са доволни и успяват да смогнат с всичките разходи и подготовка, за да започнат с гледането на едно новородено бебе.
Денят, в който се роди дъщеря ми Адриана, наистина беше най-хубавият в живота ми. Аз родих в болница LA PAZ, в превод на български "мир" и наистина ми вдъхнаха душевен мир и спокойствие. Идеалното място за отглеждане на български деца според мен не същестува, важното е да се чустваш щастлив, там където отглеждаш своето (в моя случай българо-испанско) дете!