Анкета

Как се мотивирам за спорт?
 
Банер

Регистрация

Банер
Банер

Автори

Приятели

Вие сте тук:Начало»Женско царство»Упражнения за майки и бебета
Неделя, 07 Ноември 2010 22:36

Упражнения за майки и бебета

От Елисавета Шидерска
Оценете статията
(5 оценки)
Какво става с женския организъм след раждането? Много майки си дават сметка за промените, които настъпват в организма на новия родител, ЕДВА когато е много късно да се вземат превантивни мерки. Хормоналният дисбаланс, сърдечно-съдовите промени, акумулираната мазнина, мускулната слабост, изкривяването на гръбначния стълб и психологическата нестабилност са ПРЕОДОЛИМИ малки злини. Физическите упражнения, програмираните тренировки, аеробната работа...и парче торта „Гараш" са идеалното средство за преодоляване на следродилната депресия.
Да започнем отново както в училище. Въпрос. Какво става с организма на майката след раждането?

 

На хормонално ниво
Релаксинът е хормон, който тялото ти започва да произвежда още от втората седмица на бремеността и се увеличава прогресивно до момента на раждането. По време на бременността този хормон е наличен в количество 10 пъти над нормалната си концентрация в женското тяло. Неговата цел е да направи по-еластични мускулите и сухожилията, особено тези на корема. Тази му функция помага на жената за по-лесно раждане. Ефектът на релаксина продължава до 5 месеца след като бебето е дошло на бял свят, поради което трябва да се има предвид, че ставите все още не са достатъчно стабилни за започване на сериозни упражнения.mama-1

 

На сърдечно-съдово ниво
По време на бременността се увеличава нивото на циркулиращата кръв. Прогестеронът подготвя лигавицата на матката за приемане на зародиша и контролира нормалното протичане на бременноста. От друго страна ниски нива на прогестерон могат да причинят повишаване на теглото, задържане на вода, подуване на корема, често уриниране и болка в ставите. За да се справи бременната жена с този ефект се препоръчва аеробна работа, която стимулира сърдечно-съдовата система и помага за циркулацията на кръвта особено за краката.

 

На ниво акумулирана мазнина
Естрогените имат свойството да задържат течности и оттам се затруднява нормалната циркулация. Този хормон е отговорен за обновяването на клетките и за запазването на еластичността и младежкия вид на кожата. За това се смята, че е основен причинител на целулит. Важно е да се вземат превантивни мерки, за да не се увеличава обема на естроген в организма на бременната жена. Някои от тези мерки са поддържане на нормално тегло с помощна на аеробни упражнения /най-вече ходене/, с което да се стимулира нормалната циркулация на кръв и течности, особено за долната част на тялото – краката.

 

На мускулно ниво
Мускулната слабост на пелвиса в последните месеци на бременноста се дължи на това, че бебето слиза все по-надолу и притиска диафрагмата. Тя пък от своя страна увеличава размера си, за да даде път на главата на бебето. Пелвисът е костната структура образувана от двете големи тазови кости. Съдържа вътрешните органи в коремната кухина и залавно място за долните крайници и мускулатура. Слабостта на пелвиса провокира загуба на урина, особено при кихане и кашляне. Пелвисът може да бъде подсилен с упражнения за свиване, контракция, които работят едновременно няколко мускула. Работата в тази зона ще увеличи циркулацията на кръвта, а оттам и по-бързото възстановяване след раждането. Коремните мускули трябва да се работят ПРЕДИ зародишът да «попадне» в корема на майката. Ако са тренирани добре преди забременяването, след като наследникът се появи на бял свят, връщането им в нормлано състояние е много по-лесно.

 

На ниво положение на тялото
Повишаването на теглото и увеличаването на обема на матката прави така, че центърът на тежестта се измества напред. За да балансира това «неправилно положение на тялото», гръбначният стълб се изкривява. Появяват се болки в гърба и в зоната на кръстта.mama-2

 

На психологично ниво
Експертите твърдят, че от 50 до 90% от жените-майки страдат от депресия след раждането, провокирана от намаленото производство на хормони в тялото. Изразява се в нервност, плач, нежелание за комуникация. Тези симптмоми се появяват до 1 година след раждането, но най-чести са между 2 до 6 месец.

 

Какво провокира депресията?
- хормоните.
- следродилните физически болежки, появата на майчиното мляко, хемороиди.
- липсата на сън и физическото изтощение.
- психологическият стрес.

 

Препоръки за майката
Преди всичко бъди търпелива. За да се върнеш към физическата си активност от преди бременността е хубаво да изчакаш поне 6 седмици. Но имай предвид, че въпреки, че ТИ се чустваш добре, ТЯЛОТО ти не е имало нормален режим на тренировки почти година. Така, че започни лека по лека. Налага се да влезеш в процес на ре-тренировки. Ако си родила с цезарово сечение, знаеш, че периодът за възстановяване е по-голям и трябва да се консултираш с твоя лекар.

 

Има и физически активности, които можеш да започнеш да практикуваш веднага след раждането, като например упражненията за пелвиса. Имай предвид обаче, че следродилните шевове имат период на заздравяване между 6 и 10 дни.

 

Разходките с бебето са идеалното аеробно упражнения за първите дни след раждането. Така осигуряваш нормална циркулация на кръвта, най-вече в краката. Започни с 15-20 минути на ден.

 

Резервирай предварително време за СЕБЕ си и за упражненията, които ти препоръчваме по-надолу в снимковия материал. Упражненията и снимките са на чудесното списание за спорт, тренировки и здравословен начин на живот "Sport Life".

 

Подходящото време за тренировъчните сесии след раждане е 30 минути, 3 пъти в седмицата. Показаната по седмици mama-3тренировъчна програма в галерията под статията, е напълно достътъчна като за начало.

 

Хидратирай се адекватно винаги преди за започнеш аеробната активност. Водата също помага много, ако кърмиш бебето.

 

Използвай дълбокото вдишване, за да активираш малките и скрити мускули, особено тези на корема.

 

За онези майки, които считат своята физическа форма за достатъчно добра, предлагам една «психологическа тренировка» - приготвяне на торта «Гараш».


Продуктите за блатовете са – 10 белтъка, 300 грама захар, 400 грама орехи.

 

Продуктите за крема – 300 грама краве масло, 200 грама разтопен шоколад, 6 жълтъка, 100 грама захар, 0,100 литра вода, 1 ванилия.

 

Начин на приготвяне – Разбиваме белтъците на сняг. Прибавяме захарта по малко и продължаваме да разбиваме, докато сместта се сгъсти. Прибавяме и смлените орехи. Разбъркваме добре. Разделяме сместта на 2 части, които изпичаме поотделно във фурната /или в електрическа тенджера...ако има «скътани» жени като мен, дето да я пазят още/. Формата за печене е хубаво да се застеле с хартия и да се намаже с масло. Печем в умерена фурна. След като изстинат блатовете, режем с дълъг нож всеки блат на две. Така разполагаме с 4 блата за тортата.

Ако сте добри с «хладното оръжие» или конец, може да опитате да срежете блата на 3 части.

За да приготвим крема, сваряваме захарта на сироп с водата и шоколада, като бъркаме непрекъснато. Докато сиропът е още топъл, прибавяме жълтъците. Разбъркваме добре и оставяме да изстине. Разбиваме маслото и пробавяме по малко от изстиналата шоколадова смес, в която сме сложили и ванилията. Всичко се бърка до пълно хомогенизиране.

Слепваме внимателно блатовете с крем. Намазваме тортата отгоре и отстрани със същия крем. Украсяваме по желание.

 

Да ви е сладко, мами и бъдещи такива! Да ви е сладко, приятели. Ваша ВИТАМИНКА

torta

Галерия

2 коментари

  • Връзка към коментар desi_smile Вторник, 15 Ноември 2011 14:29 от desi_smile

    Tortata ne znam dali shte se prestrasha da ia napravia ,no uprajneniata sas sigurnost !!
    Taka shte e zabavno i na sladkata mi bebka :-)

    Е-мейл адресът e защитен от спам ботове.
  • Връзка към коментар Desi_smile Вторник, 15 Ноември 2011 14:19 от Desi_smile

    strahotna informatzia !!!
    Tortata ne znam dali shte se prestrasha da ia napravia ,no uprajneniata sas sigurnost !!
    Taka shte e zabavno i na sladkata mi bebka :-)

    Е-мейл адресът e защитен от спам ботове.

Add comment




https://jibonbook.com/read-blog/3481 https://www.uniting.zone/read-blog/18591 https://ionooz.com/read-blog/9303 http://www.kuaixin.net/read-blog/713 https://www.probnation.com/read-blog/75845 https://www.qgsocial.space/read-blog/6319 https://romanibook.com/read-blog/4078 https://bicycle.one/read-blog/4809 https://social.abbr.site/read-blog/4549 https://www.rolonet.com/blogs/154555/Kad%C4%B1k%C3%B6y-petek-Temizli%C4%9Fi https://www.lawcodev.com/read-blog/225059 https://workplace.vidcloud.io/social/read-blog/73473 https://khaunda.com/read-blog/2121 https://www.vidagrafia.com/read-blog/61700 https://www.sholltna.com/read-blog/4381 https://bib.az/read-blog/10240 https://ai.ceo/read-blog/12715 https://heroes.app/blogs/144187/Kad%C4%B1k%C3%B6y-petek-Temizli%C4%9Fi https://tweecampus.com/read-blog/16809 http://socialmediascript.aistechnolabs.xyz/read-blog/14043 https://www.palpodia.com/read-blog/14961 http://www.ubom.com/read-blog/64268 https://poetbook.com/read-blog/15408 https://censorshipfree.net/read-blog/3028 https://www.xn--gber-0ra.com/read-blog/16086 https://talkitter.com/read-blog/52953 https://www.ihker.com/read-blog/7335 https://www.ukwomenorg.com/read-blog/5507 https://www.americanwomenorg.com/read-blog/9378 https://www.koreanwomenorg.com/read-blog/4619 https://www.dostally.com/read-blog/109351 https://scrolllink.com/read-blog/55885 https://theavtar.com/read-blog/14242 https://tokemonkey.com/read-blog/86222 https://www.wemurmur.com/read-blog/19070 http://www.barberlife.com/read-blog/74205 https://www.sdssocial.world/read-blog/49929 https://blacksocially.com/read-blog/75402 https://sissycrush.com/read-blog/95236 https://midiario.com.mx/read-blog/9911 https://hissme.com/read-blog/37133 https://wo.lyoncat.com/read-blog/8857 https://advpr.net/read-blog/43837 https://affiliateschools.com/read-blog/15023 https://www.afroshub.com/read-blog/6528 http://www.ubom.com/read-blog/64267 https://www.palpodia.com/read-blog/14959 https://www.sertani.com/read-blog/64993 https://kansabook.com/read-blog/68021 https://www.ekcochat.com/read-blog/15154 https://mykingdomtoken.com/read-blog/36601 https://palscity.com/read-blog/104366 https://www.campusacada.com/blogs/23344/Kad%C4%B1k%C3%B6y-Petek-Temizli%C4%9Fi https://thelittlenet.com/read-blog/3600 https://gezelligkletsen.nl/read-blog/13350 https://social.mactan.com.br/read-blog/87171 https://axisflare.com/read-blog/66100 https://www.didochat.com/read-blog/82439 https://ontimewld.com/read-blog/11978 https://social.wepoc.io/read-blog/20345 https://inobee.com/read-blog/124593 https://waappitalk.com/read-blog/19783 https://ubiz.chat/read-blog/18543 https://jejaringsosial.com/read-blog/10207 https://richonline.club/read-blog/78450 https://socialtak.net/read-blog/48584 http://socialmediascript.aistechnolabs.xyz/read-blog/14041 https://social.studentb.eu/read-blog/39410 https://kemetium.com/read-blog/9610 https://yietnam.com/read-blog/59895 https://justproms.com/read-blog/18610