Любимата храна на футболисти и всички, които живеят до Средиземно море, са морските деликатеси. От 11 юли насам обаче ВСЕКИ испанец ще се замисли преди да хапне октопод. 100% прогнози на Пол, накараха дори д-р Селада да извади от менюто този деликатес. 30 000 евро пък предлагат предприемачи в консервната промишленост на Оренсе на Sea Life, за да се сдобият с Пол за ферията на октопода, която започва на 1 август в Галисия. Дори да не се стигне до сделка, галисийци са готови да трансферират само за един ден световноизвестния Пол...пък каквото „тенджера" покаже после!
Светът има нов шампион. Испания се превърна в 8- мия първенец на планената. За да си в елита на световния футбол, се налага да спазваш определени правила. Отстрани нормите на правилното хранене във футбола изглеждат твърде сложни, елитарни, та дори и скъпи. В днешно време обаче, да се храниш правилно, не означава да харчиш 2 заплати на месец за кулинарни изкушения. Нужно е само желание за здраве. Футболистите на Дел Боске и Тони Гранде са чудесно доказателство на тази лема. Какво похапва „ла роха" в калории и дневна консумация? Диетата на д-р Селада е следната:
Червени меса – максимум 3 пъти в седмицата, при възможност не тлъсти меса, които съдържат по малко наситени мазнини и холестерол.
Пилешко месо – 2-3 пъти в седмицата, при възможност филе и бяло месо без кожа, защото имат по-малко количество холестерол в сравнение с бутчето и краката на пилето.
Риба и морски деликатеси– 2-3 пъти в седмицата.
Зеленчуци – консумират се всеки ден заради високото им съдържание на витамини, минерали и фибра. Ядат се в комбинация с месо или като отделно плато.
Паста – заради високото й съдържание на въглехидрати, се консумира преди и след мач или състезание, но дори и в тази фаза от подготовката не е препоръчително да се приема повече от 3-4 пъти в седмицата.За по-доброто й храносмилане, по възможност не се комбинира с месо. Така организма я асимилира правилно.
Варива – Боб, леща, нахут, соя, грах...в готвени манджи или салати заедно със зеленчуците или месото, 2-3 пъти в седмицата.
Мляко и млечни продукти - Мляко и сирене /обезмаслено/ - всеки ден. Имат високо съдържание на калций и протеини с висока биологична стойност. Важна забележка - кашкавалът и отлежалото сирене имат висока калорийна стойност, мазнини и холестерол и заради това е препоръчително да се избягва прекомерната им, та дори да се ограничи изцяло, тяхната консумация.
Зърнени храни - съдържат висок процент диетична фибра и внасят в организма здравословни въглехидрати /количеството на въглехидратите е приблизително 60-70%/. Идеалният вариянт е да се консумират ежедневно.
Вода и електролити –Ежедневната и здравословна консумация на вода при всекидневни тренировки, на човек да е между 1,5 и 2 литра, за да се възстановят изгубените при потене течности от организма. За да се избегне десхидратацията /обезводняване/ при интензивно натоварване би трябвало да се приемат вода или течности богати на минерали и соли, приблизително на около 15-20 минути.
Разпределението на хранителни елементи през деня - 4 порции по следния начин:
Закуска – 25-30% от общото количество, консумирано за деня.
Обяд – 25-30% от общото количество за деня.
Следобедна закуска – 20-25% от общото количество за деня.
Вечеря – 15-20% от общото количество за деня.
Препоръчително е да има още едно ядене за деня – това между закуската и обеда, при хора които стават по-рано.
Правила по време на състезателен период:
- приемат се хранителни елементи с висок Гликемичен Индекс /ГИ/. Консумират се 200-300 грама въглехидрати, разпределени в 4-те последни часа преди мач.
- последно основно хранене 3-4 часа преди мач.
- желателно е да не се приемат нито протеини, нито мазнини.
- да не се приема диетична фибра.
- да се консумира максимум 0,5 литра напитка, по възможност негазирана вода.
- никога да не се излиза в мач на празен стомах.