Официалната статистика сочи, че в Испания безработицата е над 20% процента,а цените на билетите в Примера са най-високите в Европа. Къде се ражда противоречието тогава?
Кризата навлезе и във футбола. Да се гледа на живо тази игра в Испания продължава да бъде доста скъп спектакъл. Или поне това сочат данните от изследването, направено от консултанската фирма „Симон Кътчър и Партнърс", което обхваща 152 футболни клуба в девет държави с най-силните първенства на Стария континент.
Според анализа, базиран на данни, публикувани от самите футболни клубове, един билет за един мач в един от 20-те стадиони на испанскатата първа дивизия струва средно 46 евро (48 ако се включат ложите и ВИП местата). Във Великобритания струва 43 (46) и в Италия – 27 (29).
Счита се, че в Испания цените са се вдигнали със средно 13% - цифра, която надхвърля с много средния таван за Европа. Ако обаче изключим драстичното поскъпване на входа за стадиона на Спортинг Хихон, средното увеличение ще се редуцира до 5,5%. „Не бива да се забравя, че тези данни са нагодени към инфлацията в икономиката на съответната държава, което от своя страна означава че клубовете просто следват естествения път на икономиката."- коментира генералния директор на „Симон Кътчър" Феликс Крьон.
Поскъпването на билетите за някои от най-интересните двубои в испанската лига достига до 150% . Расинг Сантандер бе един от клубовете през миналата година, който „натовари" най-много своите привърженици отишли да гледат срещите им с Барса и Реал Мадрид например.
В случаите когато един голям гостува на един малък отбор, е нормално за Примера увеличените да достигне 60% докато в Англия и Германия този процент не надвишава 20-25%. Като се има предвид почти космическата цена на еднократния билет, голяма част от приходите на отборите се реализират от продажба на абонаментни карти, които обикновено имат и големи отстъпки. „Клубовете държат да си подсигурят още в началото на сезона солидни приходи в касата, но от друга страна намаленията при абонаментите после затруднява продажбата на единични билети, които имат по-голям процент печалба." – разказва Игнасио Гомеш от консултанската фирма.
От няколоко години насам Премиър изпреварва Примера в класацията за най-добра футболна лига в Европа и то с доста. Истина е, че на Острова където всички стадиони са направени и функционират само за футбол, броят на отборите поставени в челото на ранкинга УЕФА също е по-голям от този в Испания – средният брой на национали в английски тим е 3,9, докато тези които обличат фанелката на държавните си селекции в Испания е 2,7. Средната стойност на футболист в Британия също е по-висок от този в Кралство Испания 5,1 срещу 4,9. Факт е, че въпреки че Испания спечели преди няколко месеца Световната титла и е начело в класацията на ФИФА, има само 3 испански клуба които са сред първите 20 най-богати в света.
Средна цена за билет
1. Испания – 48
2. Великобритания – 46
3. Германия – 39
4. Франция – 32
5. Италия – 29
6. Швейцария – 25
7. Австрия – 23
8. Скандинавските държави – 21
9. Полша - 8