Англичаните и германците са най-верните зрители, които гледат своите любими отбори на живо. И то забележете, че феновете посещават не толкова грандовете, колкото отбори като Кьолн, Хановер и Нюкясъл. Всички тези клубове имат повече публика отколкото Барса и Реал Мадрид. С повече зрители на живо от двата испански тима, могат да се похвалят Аякс, Рейнджърс и Бенфика.
Бундеслигата е раят на пълните стадиони с цели 12 клуба, които надхвърлят 40 000 зрители средно на мач. Успехът на германските футболни отбори се крие в една проста и ефективна рецепта: достъпни цени, удобни стадиони, съобразени с фамилния живот начални часове на срещите, като например 15.30 в събота, и на всичкото отгоре без насилие по стадионите, което ги прави атрактивни за всяка възраст и пол.
Анализ на Prime Time Sport потвърждава данните, изнесени от в-к Марка. Германия е страната с най-посещавани футболни стадиони с 92% от капацитета на съоръженията. Следва английското футболно първенство с 90% и испанското със 74%. Бундеслигата може да се похвали с 42 690 зрители на живо средно на мач и Премиър с 35 283. Испанската Примера дивисион остава на 3-то място с 29 128 зрители на мач, докато Италия и Мексико например, не надхвърлят 20 000. Във Франция зрителите на стадиона са по-малко от 19 000, а в "меките" на футбола като Аржентина и Бразилия дори не достигат тази цифра.
Докато данните за безработицата в Испания записват исторически рекорд с над 5 милиона хора без официални доходи, то излиза, че футболът в Примера поддържа най-високите цени в Европа. Примера дивисион е лидер по най-скъпи цени сред 4-те най-силни футболни първенства на Стария континент.
При Брутен Вътрешен Продукт /БВП/, оценен със 100 пункта, в Испания билетите за футболна среща се продават средно между 45 и 100 евро /средна цена от 53 евро/. В Италия БВП е 101 пункта, а пропуските за футболна среща не надхвърлят средно 48 евро. Във Великобритания имат БВП -112, а билетът за мач струва средно 44 евро. Германия е страната с най-добра вътрешна икономика и с най-евтини билети за футбол. Германците поддържат БВП, оценен със 118 пункта, а плащат не повече от 30 евро, за да гледат футбол на живо.
Най-евтините билети за футболен мач в Испания, които се продават на стадионите на Хетафе и Райо Вайекано са равни и дори по-скъпи от тези, които плащат феновете на Манчестър Сити и Байер Леверкузен, за да гледат своите отбори на живо. В Германия един възрастен плаща 6 евро, за да гледа голяма част от елитните клубове, докато в Примера Дивисион за 6 евро допускат само деца на стадиона. За 15 евро средно на билет в Европа могат да бъдат гледани на живо тимове като Рома, Байерн Мюнхен, Дортмунд, Байер Леверкузен, Наполи и Удинезе.
Защо в Испания съществува тази "билетна лудост"? Няма реално обяснение, но фактите говорят, че ако не се вземат мерки това ще продължи доста дълго време и като краен резултат, ще изпразни испанските стадиони. Още негативни за посещаемостта на стадионите в Примера , факти:
- Билет за една среща между третодивизионните отбори/Сегунда Б Дивизия/ на Овиедо и Рода струва 25 евро, докато мачът от Шампионска лига между Леверкузен и Барселона можеше да се гледа на живо срещу 15 евро.
- В Испания има 23% безработица, но билетите за футбола са най-скъпи в Европа, въпреки ниската покупателна способност на средно-статистическия испанец, която се подрежда след тази на германците, англичаните и италианците.
- Началните часове на мачовете в Примера Дивисион са възможно най-неудобните за посещение на живо в Европа - например понеделник в 21.00 или неделя в 21.30.
- Много от стадионите в Испания са ужасно неудобни за зрителите - нямат паркинг, поддържат много топло или много студено според сезона, нямат удобни седалки...и на всичкото отгоре продвата скъпи билети.
- Телевизията и платените мачове също не помагат на зрителя да отиде на стадиона. За 15 евро могат да се гледат 36 мача на месец от Примера и още толкова от Сегунда дивисион.
- Началните часове на мачовете са пълна инкогнита и програмата не се обявява предварително. Няма традиция феновете да пътуват със своите отбори.
Анкета
Последни Коментари
-
Сещам се аз, че имаше нещо за коремни от миналата година... и ето. Тъй като…
Oт Методи Дързев 2013-01-01 09:32:21
Функционални упражнения за плосък корем. Прогресирай с планк
-
nai jakija cristiano ronaldo az sa mu na golam fen
Oт kristian 2012-11-09 13:56:23
Диетата на Кристиано Роналдо включва 3000 калории на ден
-
Една много добра комбинация, но аз ще ви предложа да прибавите физически натоварвания и био…
Oт Иво Ивов (www.biomagazin.org) 2012-10-12 11:15:10
СЕКС и СПОРТ - колкото по-често, толкова по-добре
-
nikoi ne moja da mi otgovori zashto na 3g. se hrani prez shishe samo s…
Oт anjelika makaradjiiska 2012-09-12 12:39:45
10 съвета за правилно хранене за родители със злояди деца
-
mnogo iskam da igraq futbol,no nikoi v bg trudno stava,a iskam jivota da premine samo…
Oт tihomir 2012-09-11 11:53:09
Тренировката на ИДЕАЛНИЯ футболист
Регистрация
Автори
-
Елисавета Шидерска
(214)
0 коментари -
Витаминаспорт
(391)
0 коментари -
Йордан Толев
(4)
1 коментари -
Методи Дързев
(1)
0 коментари
Приятели
Събота, 03 Март 2012 19:43
Най-скъпият футбол в Европа се гледа в Испания. Бундеслигата най-рентабилна
От Витаминаспорт
Ако съществуваше една хипотетична и успоредна Шампионска лига, която да излъчва шампиона на база посещаемост на публиката, то първенец в тази класация щеше да бъде Борусия Дортумунд, следван от Барселона, Манчестър Юнайтед и Реал Мадрид. Тези са единствените 4 отбора в Европа, чиито стадиони се посещават от повече от 70 000 зрители на мач. Тази не би била една лоша новина за испанската футболна лига, ако не съществуваше фактът, че двата гранда на Примера са единствените два испански тима, които влизат в Топ 25 на тази класация. Най-скъпият футбол в Европа се играе в Испания, твърди анализ на спортния ежедневник Марка, в който изпъква средна цена от 53 евро за билет в Примера с 23% безработица в Кралството, докато в Бундеслигата пропуск за футбол струва 30 евро, а брутният вътрешен продукт на Германия е най-високият на Стария континент.