
Музеят отвори врати за феновете на футбола миналата година, но президентът на Испанската кралска футболна федерация (RFEF) - Ангел Мария Вияр - нашият специален ексурзовод, както добре се вижда на снимките, придружаващи репортажа, ни призна, че идеята за създаването му е зряла доста години. Стотици са предметите, които разказват историята на най-популярната игра, както в Испания, така и по света. Обиколката на иначе малкото като квадратура помещение, може да отнеме часове заради хилядите ценни документи, снимки, архиви, тениски, топки, плакати, вестници ...
Пред тези, които обичаме футбола, се отваря уникалната възможност да видим официалната топка на първия финал за Световната купа през 1930 г., оригиналната фланелка, която носи Оливея, вратарят на Испания във финала на Европейското първенство през 1964, тази на Парра от 1950 г., бутонките на Пареда, олимпийския медал на националите от Барселона 1992 г., подписите на Европейските първенци, водени от Луис Арагонес на еврошампионата през 2008, снимките и лични принадлежности на всички световни шампиони от Мондиала в Южна Африка през 2010.
Освен чисто футболните предмети, в музея на футбола в Мадрид са изложени и друг тип ценности, свързани с легендарни футболисти, играли при "червените", сред които изпъква автомобила на Алфредо Ди Стефано, писмата на Самитиер и Самора по време на пътуванията им, спомените от домакинството на Испания на Световното първенство през 1982, телевизионните камери, с които е сниман въпросния Мондиал, печатницата с първите футболни плакати в Испания...
Музеят може да бъде посетен всеки ден от годината, без понеделник, от 10.00 до 19.00 часа. Цената на билета е 12 евро за възрастни и 8 евро за деца до 12 години, със специални цени за групи от 20 или повече персони, съответно 9 и 6 евро. Билетите могат да бъдат закупени на касата на музея, който разполага и с магазин за фен-артикули. За повече информация и резервации, може да изпратите запитвания на електронната поща:
Е-мейл адресът e защитен от спам ботове.
.
Автор на прокета на музея на футбола се казва Пабло Орнаке. Основна цел на този нетипичен дизайнер е да направи от това място не просто музей с колекция от предмети, а пример за модерност и оригиналност в експозицията. Президентът на ФИФА Сеп Блатер твърди, че музеят в Лас Росас е в пъти по-добър от Английския национален музей, в който са изложени ценни за футбола исторически предмети, притежание на ФИФА.
В грандиозна витрина, проектирана специално за Световната купа, е изложен трофеят, който футболистите на Висенте дел Боске спечелиха през 2010 година на първенството в Южна Африка. Оригиналността на витрината показва цялото уважение, което заслужава този трофей. Топката от първия финал на Световно първенство в Уругвай през 1930, която футболните хора наричат "Мона Лиза", е друга голяма фигура в това историческо за световния футбол място. Тази топка е била скрита от широката публика близо седемдесет години. Анхел Мария Вияр коментира пред Витаминаспорт, че след като вече е изложена в музея на футбола в Лас Росас, скоро ще се появи във всички книги, разказващи историята на тази игра по света.
Нашият специален екскурзовод, президентът Ангел Мария Вияр, сподели под сурдинка, че е помолил Пабло Орнаке (проектант на тази футболна къща), да създаде най-добрия футболен музей в света. И точно така се е получило. Орнаке и неговият екип са се инсталирали в Лас Росас в продължение на две години, за да подготвят всичко, на което днес посетителят има възможност да се възхищава. В музея има всичко - аудиовизуални документи, постановки с восъчни фигури, сензорни екрани за най-малките посетители, светлинно табло със снимките на повече от седемстотин играчи, обличали червената фанелка на националния отбор... Дори за най-любознателните е изложена "счупената" Купа на Краля, която Серхио Рамос изпусна от автобуса, докато се возеше със съотборниците си от Реал Мадрид, празнуващи победата в този турнир, заедно с фенове на "белите" по улиците на испанската столица !
В края на деня, който Витаминаспорт прекара в музея на футбола, президентът на Испанската Кралска Футболна Федерация, Ангел Мария Вияр ни помоли да изпратим поздрави на неговия български хомолог - Борислав Михайлов, председател на Българския футболен съюз и бивш национален вратар. И ние изпълняваме обещанието от тези страници. И също така обещаваме да се върнем един ден ... или нощ в музея, за да се насладим отново на историята на испанския и световен футбол, било то и без толкова специален екскурзовод, какъквто имахме щастието да ни придуржи в нашето първо посещение там. Грасияс, президенте!
П.П. Редно е да отбележим, че в Мадрид се намира другият голям спортен музей, единственият в Европа, посветен на баскетбола, който се поддържа от частната Фондация "Педро Ферандис". Там, както вече ви е информирал Витаминаспорт, са изложени личните вещи на най-голямата българска баскетболистка за всички времена Ваня Войнова и на международния съдия Артеник Арабаджиян.
Всъщност, в сградата с име „Борислав Станкович" баскетболът не е единствения главен герой. Оригиналните факели от всички олимпийски игри, с изключение на Хелзинки през 1952 г., са само прелюдия към всичко, което ви очаква вътре. 14 000 тома спортна литература, оригиналът на първия в света правилник по баскетбол, анцунгът на Майкъл Джордън от Барселона 92, кецовете на Шакил О Нийл, всички потници на испанския идол Пау Гасол, внушителните маратонки и фланелката на съветското страшилище Уляна Семьонова...
Още снимки от посещението на Витаминаспорт в Музея на футбола в Мадрид, можете да разгледате в Галерията след статията.