
Ортега получава годишна заплата като президент на "Индитекс" - 600 000 евро. Във фирмата работят около стотина служители на високи постове, които печелят двойно. За Ортега заплатата обаче не означава нищо на фона на приходите, които влизат в джоба му от дивидентите на компанията. Неговите акции на борсата струват 14 млрд 595,5 милиона.
Създателят на ZARA малко по малко през годините, оставя управлението на консорциума в ръцете на Пабло Исла. Ако обаче има нещо, което маркира периода на Ортега е стратегията, следвана неотлъчно още от деня на създаването на фирмата - повече инвестиции, повече пазари, повече магазини, повече продажби, повече печалби, повече пари, които да бъдат вложени отново. Това е цикълът, в който винаги са живяли "ZARA" и "сестрите й" /Pull and Bear, Mássimo Dutti, Oysho, Zara Home, Bershka, Kiddy¨s Class, Stradivarius/, един затворен кръг, който всяка година дублира печалбата от предходната. Магазините от групата на Индитекс са над 5000, като най-популярната марка "ZARA" има 1200.
Амансио Ортега Гаона започва да шие пеньоари в едно малко ателие в Ла Коруня през 1963 година заедно с първата си съпруга, Росалия Мера.През 1972 създава фабрика за конфекция "ГОА", чиито име е съставно от инициалите му, прочетени наобратно.През 1975, след 12 години като производител на дрехи, продавани в различни магазини , Ортега решава да отвори собствена верига.
ZARA отваря врати през 1975 в Ла Коруня, продавайки дрехи на много ниски цени. През 1979 г. магазините са вече 6 - Ла Коруня, Виго, Луго и Орензе. На 12 юни 1985 се създава Индитекс /Индустрия за текстилен дизайн/, за да затвори цикъла на бизнеса с готова продукция. Набрала скорост в края на 20 век, фирмата нахлу в новия с невиждана скорост.

ZARA е обект на изучаване в бизнес колежите по света. Вертикалната интеграция, използването на магазина като инструмент за маркетинг, почти абсолютната липса на реклама, стратегията на «мазното петно», използвана за завладяването на нови пазари, непрекъснатата връзка между дизайнерския център и магазините по целия свят, възможностите за бърз и адекватен отговор на потребителските изисквания или необятният логистичен апарат, който прави пълна околосветска обиколка, за да разпространи стоките от Ла Коруня до всяко кътче на планетата, са прекалено любопитни детайли от света на бизнеса, които малко студенти биха оставили неизследвани.
За ZARA и Индитекс се знае почти всичко. За Амансио Ортега почти нищо. Точно както му харесва. Фирмата е в челото на световния бизнес. И на точно противоположното място стои нейният собственик. Трябваше да минат години преди светът да види фотографията на този човек. Ортега не дава интервюта. Не свиква пресконференции. Не присъства на сбирките на акционерите.
Все още е възможно най-богатият човек в Испания и един от най-богатите в Европа и света, да не бъде новина. И то в момент, в който дивидентите от неговите фирми маркират нова ера в бизнеса въобще. Растат с такава скорост, че по скоро приличат на мечтания, отколкото на реалност.
И въпреки положителния баланс на „империята", Ортега е директен акционер само в три от фирмите: Pontegadea Inversiones (наричана преди Licidia), Gartler и Inversiones Menlle.
Ортега притежава 97% от Pontegadea Inversiones, консорциум който включва веригата хотели NH, Банка Pastor и Aguas de Barcelona. Делът му се оценява на малко повече от 185 милиона.
Бизнесменът има и смелостта да навлезе в енергийния сектор, когато банка Сантандер пуска в продажба 24% от енергийната компания Unión FENOSA.Тази сделка завършва с пълното изкупуване на акциите на ACS.

Голям е и обемът на фирмите за недвижими имоти, в които Ортега има участие в чужбина. Например в Португалия и Мексико. Общата сума на инвестиции в хотели, сгради, офиси, складове и търговси центрове е около 1 милиард евро.
В официалната класация за най-богатите хора в света за 2005 година на списание „Форбс", Амансио Ортега заемаше 23 място. Неговите притежания бяха изчислени на 14 милиарда и 800 милиона долара. Листата тогава се оглавяваше от Бил Гейтс с 50 милиарда долара, следван от Уорън Бюфе /Warren Buffet/ с 42 милиарда. Испанците, които бяха най-близо до Ортега бяха Рафаел дел Пино на 84 място с 6 милиарда и 500 милиона и Естер Копловиц на позиция 200 с 3 милиарда и 400 милиона.
В края на настоящата година богатството на Амансио се оценява на 25 милиарда долара. Тази цифра го поставила сред първите 10 /на позиция 9/ в листата за 2010 и на второ място в Европа, веднага след собственика на Ikea, шведът Ингвард Кампард /Ingvar Kamprad/,с 30 милиарда.
Продължава с темата "Тайната бизнес формула на Индитекс"