С глад можеш да отслабнеш, но не и да изглеждаш добре. Ужасно масово е схващането, че с глад всичко се постига. И е факт, че системното недояждане би могло да доведе до рязко сваляне на килограми, но без движение красивата фигура е немислима. Единственото, което постигаш с глад, е да обезсилиш организма и да го превърнеш в лесна плячка за вируси и бактерии.
Най-ефикасният начин да влезеш във форма е да работиш, да се движиш и да се храниш правилно. По един или друг начин, процесът на влизане във форма прилича много на този, по който се печелят пари. Защо ли? Ами защото онези, които наистина имат пари (говоря за хората със сериозни възможности), никога не работят за пари. Ще рече, че това не е тяхната истинска мотивация. Обикновено те имат работа, която им харесва и ги забавлява, вдъхновява ги. Парите се явяват като следствие, като резултат от тези обстоятелства. Правенето на упражнения има толкова много положителни страни, че ако можеше да се патентова под формата на хапче например, щеше да бъде най-продаваното в света.
Да се запишеш в някой фитнес, защото си с наднормено тегло или пък защото ти го е препоръчал доктора, е изключително повърхностна мотивация. Затова често повечето хора изоставят бързо спорта в този случай. Огромна част от хората, които започват определена програма с тренировки, го правят по чужда препоръка и затова НЕ се чувстват добре. Дай си време, за да намериш своята физическа активност.
Фитнесът не е единственото решение, нито пък пътечката, защото може да се окаже, че на уредите ти е скучно, а от пътечката те заболяват коленете. Дай си един месец, в който да правиш различни неща, докато намериш кое те кара да се чувстваш заинтригувана. В клубовете има все по-забавни часове – от зумба до йога, но също така за топлите месеци можеш да се окажеш привлечена от карането на велосипед в парка или походи в планината.
Търсете от 24 април „Най-важната книга за диети" с новия брой на сп. Cosmopolitan на обща цена 5,99 лв. + подарък въже за скачане.
При едни от нас работи една програма, при други – друга, в зависимост от интересите, нагласите, дори от моментното физическо и психическо състояние на даден човек. Затова трябва да се пробваш, да търсиш постоянно удовлетворението от онова, което предприемаш, да се чувстваш „в кожата си".
В днешно време вече има изобилие от упражнения, информацията и услугите са много – няма как да не намериш „своя" спорт. Въпросът е да имаш желание. Само желание и упоритост са необходими, за да се чувстваш добре, да живееш пълноценно и да влезеш бързо във форма за дългосрочен период.
Най-важното обаче си остава постоянството – с каквото и да сезахванеш, за да има ефект, трябва да отделяш време минимум три пъти в седмицата, като ако деня не ти е особено енергичен, можеш да избираш активности с по-ниска степен на активност. Никога обаче не прескачай занимание, защото когато отложиш веднъж, следващия път ще го направиш дори по-лесно.
Не очаквай магически резултати след две седмици с правене на упражнения по три пъти за 7 дни. Бърза и ефикасна формула, която унищожава паласките около корема и по бедрата не съществува. Никакви гуми, ластични панталони или купища дрехи от изкуствени материи, които предизвикват процеса на потене, няма да премахнат тлъстините или да те накарат да се чувстваш комфортно. Точно обратното – ще се чувстваш като мазна пържола в собствен сос.
Потенето е механизъм на организма, чрез който се регулира неговата температура – с други думи – не е пещ, в която да изгориш излишните мазнини. Това, което излиза от теб е просто вода, която със следващата чаша течност ще се върне в тялото ти. Единственият естествен начин да се елиминира мазнина от организма, си остава комбинацията от аеробни упражнения (тичане, плуване, каране на колело...) с упражнения за тонус (фитнес, уреди, мускулни упражнения).
Отслабването е бавен процес. За свалянето на килограми и най-вече за загубата на така досадната мазнина, ще трябва да предвидиш повечко време – няколко месеца, съжалявам! Ако тренировката е в домашни условия, най-подходящо е да си организираш кръгови тренировки, т.е. упражненията да се изпълняват последователно, без почивка помежду им, докато работиш върху определена мускулна група (каквито ти предлагаме на следващите страници). По този начин другите мускулни групи почиват и така оптимизираш времето за изпълнение на тренировъчната програма.
Тренировъчните сесии трябва да бъдат кратки, не бива да се удължават на повече от 40-45 минути. Въпреки, че времето изглежда кратко, е напълно достатъчно да постигнеш задоволителни резултати. За да е успешна тренировката ти, трябва да знаеш следното: Обърни внимание на разтягането –ако ти харесва повече, можеш да го наречеш и протягане. То е провокиращо елементарно и затова много хора не го правят, но е изключително важно за загряване на мускулните групи и може да се практикува навсякъде. Идеалният вариант е да се разтегнеш, веднага след като си приключила с ежедневните упражнения, докато мускулите все още са топли, но никога не бива да „дърпаш" повече от необходимото.
Разчитай на собственото си усещане и така ще избегнеш контузии. Ако имаш болки в определени части от тялото, би било добре за ги „загрееш" преди физическите упражнения. Ако имаш под ръка хронометър, го използвай. 30 секунди е необходимото и достъчно време за изпълнение на всяко едно от упражненията. Не брой повторения, а засичай време на активна работа. Тези 30 секунди са равни на около 15-20 повторения, за да имаш все пак някаква представа за времето. Но не забравяй, че хората сме различни и всеки има своя собствена "скорост" на изпълнение на дадено физическо усилие.
Би трябвало да усетиш умора в мускулите и лека "мускулна треска", в края на кръговата тренировка. Температурата на тялото трябва да се повиши и да започнеш да се потиш. Това са показатилите, за да разбереш дали упражненията функционират и ще дадат резултат и дали глюкогенът е започнал да се разгражда. Целта, която трябва да постигнеш с този тип упражнения, е метаболитен разход.
Търсете от 24 април „Най-важната книга за диети" с новия брой на сп. Cosmopolitan на обща цена 5,99 лв. + подарък въже за скачане.