Умението за правилно използване на двигателните функции за баланс и координация в тренировка или игра, позволява на баскетболиста в частност, и на спортиста като цяло, да реализира движенията прецизно, икономично и ефикасно.
Ежедневието често ни подлага на опасни ситуации, именно за това и любителите спортисти не бива да пренебрегваме тази чудесна форма за упражнение на стабилност, баланс и координация.
Налага са да разграничим концепциите за стабилност и баланс, особено акот професионално се занимаваме с баскетбол. Говорим за стабилност когато тялото е способно да се върне в своята балансирана позиция след като веднъж вече е я нарушила. Докато балансът се асоциира със силата, която сме способни да генерираме с цел да задържим центърът на тежестта в основата на опорната ни точка.
Балансът е следствие на модифициране на стабилни състояния. Ребалансирането служи за коригиране на грешки, допуснати при изпълнение на определено движение или упражнение, финни настройки в баскетбола.
Три са системите или рецепторите, които отговорят за стабилността на човешкото тяло – визията, вестибуларния апарат и рецепторите за напрежение, които се намират в мускулите. Предвид на тази физиологична ситуация, се налага да тренираме баланса и координацията в ситуации, в които работят и трите системи едновременно.
1.На един крак, клекни до центъра на тежестта ти. Задръж. Изпъни тяото и отвори ръцете. Нормално е да си по-стабилен с една от двете половини на тялото - лявата или дясната. За да избегнеш дескомпенсация, упражнявай ги по равно.
2. Постави няколко предмета в кръг около теб /могат да бъдат и бутилки с изотонична напитка, така си осигуряваш и адекватно хидратиране по време на упражнение/. Опитай да местиш вдигнатия във въздуха крак към всеки един от предметите, като по същото време поддържаш баланса на тялото.
3. За увеличаване на трудността на упражненията, могат да се прибавят и скоци. Нагоре. Настрани. В кръг. Важното е вътрешното ни усещане за координация да започне да функционира. Когато скоците са придружени от завъртане във въздуха, в тренировъчната работа се включва активно и зрението.
4. Работата върху нестабилна повърхност провокира мускулите да търсят натурален баланс. По този начин се задейства тяхното „моторче". Ако не разполагате с БОСУ, което е идеалният уред за трениране на координация и баланс, „домашните уреди" също ще свършат работа – сгъната постелка за йога или дъска с поомекнала топка отдолу. Започнете с балансиране на един крак. Протягане с топка в ръце. И хвърляне на топката.
Съвет – Пробвайте да реализирате упражненията, които доминирате добре, със затворени очи. Когато загубиш визуалната представа за пространство, костите и мускулите започват да участват много по-активно в тренировъчния процес.
Баланс за гръбначния стълб – гръбначният стълб е този, който осигурява сила за твоето тяло. Покрит е от малки мускулни влакна, които непрекъснато променят своята позиция и се координират така, че тялото да запазва стабилността си. Тонификацията на гръбначния стълб е от жизненоважно значение.
Сменяй упражненията – Ако нямаш време да тренираш баланс и координация със специфични упражнения, опитай да интегрираш в твоята тренировъчна рутина елементи, които помагат на мускулите да се стабилизират.
5. Смени стабилната пейка във фитнеса, на която правиш упражнения за гърди, с нестабилния Фитбол.
6. Упражнения като гребане или прес, също могат да се реализират на крак, като по този начин усещането за координация започва да функционира на 100%.
7. Упражненията за разтягане след тренировка също са добър вариянт за подобряване на стабилността и координацията. Седалищният мускул, квадрицепса и задния бедрен мускул могат да се разтегнат и на крак.
Сериите и повторенията зависят от моментното физическо състояние, както и от това дали упражняващия се е професионален спортист или не. За начинаещите баскетболисти, особено в юношеска възраст, упражненията за координация и баланс са фундаментални за тяхното бъдещо развитие като добри спортисти. Препоръчително времетраене на една тренировка за баланс и координация - 30 – 45 минути. Като не бива да забравяме процесите на загравяне преди и разтягане след края на тренировъчния процес. Адекватното хидратиране е превенция срещу контузии. Храненето е "невидима тренировка" и в баскетбола...забрави ли за него!?